Najpierw znęcali się nad psami, a teraz je szkolą

Więźniowie skazani za znęcanie się nad zwierzętami, dziś sami szkolą zwierzęta. Jak to możliwe?Areszt w Wojkowicach Areszt w Wojkowicach

Jak zdradziła w rozmowie z PAP-em oficer prasowy zakładu w Wojkowicach (okręg katowicki) mjr Joanna Korczyńska, program "Psiak - poznaj, przytul, pokochaj" trwa już od 2012 roku.

Dotychczas udział wzięło w nim  ponad 50 więźniów. Właśnie ruszyła piąta już odsłona akcji. Na program składają się trzy moduły. 
Pierwszy jest treningiem zastępowania agresji - trenerzy uczą więźniów, jak radzić sobie ze złością, jak ją identyfikować i kontrolować. W drugim module więźniowie poznają przepisy prawa dotyczące zwierząt oraz dowiadują się, jak postępować z czworonogami. Trzeci etap to szkolenie psów na spacerniaku. Recydywiści pod okiem specjalisty uczą psy podstawowych poleceń i zaprzyjaźniają się z nimi.

Prezes Fundacji SOS dla Zwierząt i współautor programu Jarosław Motak zdradził, że z tego nowatorskiego programu korzystają  obie strony. Wyszkolone psy mają większe szanse na znalezienie domu, recydywiści zaś w ten sposób poznają mechanizm troszczenia się o słabszego.

 - Organizatorom projektu towarzyszy głębokie przekonanie, że miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Wierzymy, że ta pełna emocji nauka opieki nad zwierzęciem przełoży się również na późniejsze, dojrzalsze budowanie relacji z ludźmi - twierdzi mjr Joanna Korczyńska.

 

Źródło: Polska Agencja Prasowa, http://www.sw.gov.pl/