Rywalizujący o puchar dla najpiękniejszego czworonoga właściciele psów mają swoje tricki i metody, aby dostać się na podium. Wystawy rasowych zwierząt przyciągają tłumy nie tylko dla urody czworonogów, ale i dla prawdziwego zwierzęcego show.
Niejeden rasowy miłośnik psów słyszał o najbardziej prestiżowej wystawie psów na świecie – Crufts, odbywającej się w Wielkiej Brytanii. Można na niej podziwiać najpiękniejszych przedstawicieli praktycznie każdej rasy na świecie zatwierdzonej przez FCI, ale nie tylko. Takie wystawy psich piękności, choć zazwyczaj na mniejszą skalę, są organizowane na całym świecie, także w Polsce. Jest to doskonałe miejsce nie tylko dla wystawców i miłośników psów, lecz również dla osób planujących czworonoga w przyszłości.
Podczas wystawy można zobaczyć przedstawicieli najróżniejszych ras na żywo, porozmawiać z hodowcami i nawiązać z nimi kontakt. Wystawy otacza także niepowtarzalna atmosfera, która może wciągnąć. W Polsce organizowane są wystawy różnej rangi: największe - międzynarodowe, trochę mniejsze - krajowe oraz specjalistyczne bądź klubowe poświęcone konkretnym rasom lub grupom ras. Najczęściej są one organizowane przez Związek Kynologiczny w Polsce pod patronatem FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) i informacji o nich najlepiej szukać na ich stronie internetowej albo w konkretnych Oddziałach ZKwP działających na danym terenie. Aby jednak być pewnym, że uda nam się obejrzeć co nas interesuje, należy uzbroić się wcześniej w odpowiednią dawkę wiedzy o tym, jak takie wystawy wyglądają i jak przebiegają.
Co, gdzie i jak
Psie wystawy w zależności od rangi trwają czasem jeden dzień, a czasem nawet parę dni. Przy danej wystawie zawsze jest określona konkretna data (zazwyczaj odbywają się one w weekendy) oraz miejsce. Jest to impreza otwarta, więc każdy może przyjść w charakterze widza. Jeśli jednak interesuje nas konkretna rasa czy grupa ras, należy wcześniej się rozeznać, którego dnia będzie ona sędziowana.
Każda z psich ras przynależy do konkretnej grupy (owczarki i psy pasterskie, jamniki, psy do towarzystwa itd.) i przy wystawach kilkudniowych konkretnego dnia sędziuje się przy z określonych grup. Samo sędziowanie rozpoczyna się z reguły o godzinie 10, ale przyjść na wystawę można trochę wcześniej. Zazwyczaj by wejść na teren wystawy trzeba kupić bilet, choć na niektóre - zwłaszcza te mniejsze i na otwartym powietrzu - jest wstęp wolny. Parking zazwyczaj jest płatny i zapchany, także najlepiej pomyśleć wcześniej o innym środku transportu bądź postawić samochód kawałek dalej.Uwaga! Czasami na parkingach przed wystawami stoją nieuczciwi hodowcy – a raczej rozmnażacze – oferujący rzekomo rasowe szczenięta sprzedawane prosto z bagażnika. Proszę pamiętać, że szanujący się hodowca nigdy nie sprzedaje swoich szczeniąt bez papierów oraz poza miejscem zamieszkania. Wprawdzie ten proceder jest zakazany prawnie i tępiony, ale nadal można natknąć się na takich ludzi – należy ich omijać szerokim łukiem.
Teren wystawy jest podzielony na parę części. Jeden jest przeznaczony na stragany i stanowiska z psimi rzeczami – można tu coś przekąsić, kupić akcesoria dla zwierzaka czy zasięgnąć porady dotyczącej żywienia na jednym ze stanowisk z dystrybutorami karm. Czasami rzeczy tu dostępne są nieosiągalne w normalnych sklepach zoologicznych, także warto się rozejrzeć. W drugiej części mieści się sekretariat (dla wystawców) oraz stanowisko z informacjami dla zwiedzających, a także miejsce, gdzie można zakupić katalog wystawowy – broszurę zawierającą informacje o wystawianych psach, wystawcach, ringach i inne techniczne informacje. Może być on bardzo przydatny przy lokalizowaniu konkretnego psa danej rasy (jego wystawca ma numerek wystawowy przypisany do danego psa). Zawiera on również dane hodowców i właścicieli danych psów. Czasami na terenie wystawy odbywają się również pokazy psiego posłuszeństwa, flyball czy agility. Nareszcie, najwięcej miejsca jest przeznaczone na ringi wystawowe, zazwyczaj odgrodzone taśmą, na których odbywa się ocena psów przez sędziów.
1 2