Najnowsze metody leczenia raka u czworonogów

Z roku na rok wzrasta długość życia czworonogów, ale wraz z nim ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób takich jak między innymi nowotwory, które powodują śmierć milionów zwierząt na całym świecie. Dlatego naukowcy stale prowadzą badania nad stworzeniem nowych lekarstw i skuteczniejszych sposobów leczenia chorych psów. Jednocześnie udane terapie czworonogów dają także nadzieję na opracowanie efektywnych metod leczenia cierpiących na raka ludzi.

Nowe metody leczenia raka mogą uratować życie wielu czworonogom Nowe metody leczenia raka mogą uratować życie wielu czworonogom Źródło: shutterstock

Jedną z firm prowadzących zaawansowane badania nad stworzeniem skutecznego lekarstwa na raka jest Advaxis. Efektem jej prac jest program o nazwie ADXS-cHER2, który opiera się na immunoterapii. Rozwiązanie okazało się skuteczne w wielu przypadkach nowotworów piersi, przełyku i układu pokarmowego u ludzi oraz raka kości u czworonogów. Dotychczas cierpiące na ten nowotwór psy musiały przejść bolesną i skomplikowaną operację, a często choroba wymuszała konieczność amputacji łapy. Następnie czworonogi poddawano uciążliwej chemioterapii. Niestety pomimo wielu cierpień, bardzo często występowały przerzuty do różnych organów wewnętrznych, najczęściej płuc, które powodowały śmierć psa. Z kolei dzięki programowi ADXS-cHER2 udało się już uratować co najmniej kilka zwierząt, a w wielu innych przypadkach, choroba nie pogłębiała się przez okres prawie dwóch lat. Biorąc pod uwagę dotychczasowe statystyki i doświadczenia, należy uznać to za spory sukces.

Dodatkowo immunoterapia w ramach programu ADXS-cHER2 nie spowodowała u leczonych zwierząt żadnych poważnych uszkodzeń wewnętrznych ani innych uciążliwych i niebezpiecznych skutków ubocznych. W badaniach nad skutecznymi rodzajami immunoterapiami biorą także udział naukowcy pracujący dla firmy Aratana. Szczegółowe informacje o obu firmach można znaleźć na ich oficjalnych stronach dostępnych pod adresami http://www.advaxis.com/ i http://www.aratana.com/.

 

Źródło: MyCentralJersey.com