NAJMODNIEJSZE GADŻETY W TYM SEZONIE!

Nowoczesne technologie coraz bardziej zmieniają nasze funkcjonowanie w świecie. Pomagają w ochronie zdrowia, nierzadko ratują życie, ale przede wszystkim podnoszą jego standard i wpływają na bezpieczeństwo. Pozwalają nam na szybką i sprawną komunikację, gwarantując nam ponadto nowe źródła rozrywki. Okazuje się, że firmy pracujące nad nowatorskimi rozwiązaniami pomyślały także o właścicielach psów.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Nowoczesna kontrola życia psa

Czy słyszeliście już o psim smartfonie, który wyposażony jest w aplikację stworzoną z myślą o komforcie, a nawet życiu zwierzaków? Pewnie często zdarza się Wam zostawić psa w aucie, choćby na czas zakupów. Wtedy bardzo przydatna jest właśnie ta aplikacja. Dzięki niej można bowiem kontrolować nawet temperaturę w samochodzie! Dlatego Wasz pupil z pewnością nie zmarznie, nie będzie mu też za gorąco! Jeśli jednak stanie się coś niepokojącego, to otrzymamy sms, który nas powiadomi np. o tym, że temperatura przekroczyła ustawioną wartość. Coś niesamowitego!

Okazuje się, że tego typu aplikacja działa dzięki czipowi lub czujnikowi ciepła, który przyczepiony jest do obroży czworonoga.

Inną aplikacją prozdrowotną jest PETMOBI, ta z kolei dostępna jest dla właścicieli iPhonów, a stworzona została przez amerykańskie małżeństwo – lekarkę weterynarii i pasjonata nowych technologii, Kerii i Aleksa Papanicholas. Dzięki tego typu programowi można utrzymać wagę pupila, a także walczyć z jego otyłością.

Aplikacja wylicza dzienne zapotrzebowanie na kalorie i na podstawie wykresu pokazującego wahania wagi na bieżąco koryguje dietę, co jest możliwe dzięki dostępowi do obszernej bazy psiej i kociej karmy (wraz z jej zawartością energetyczną). Jesteśmy naprawdę zdumieni tym, że technika poszła tak bardzo do przodu, ale i szczęśliwi, bo dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc naszym psiakom!

Pewnie nie raz zastanawialiście się, gdzie jest Wasz pies. Teraz z pomocą przychodzi specjalna obroża z wbudowanym systemem GPS i GSM. Jest to oczywiście ciekawy, ale także drogi sposób na zlokalizowanie zwierzęcia. Okazuje się jednak, że dużo tańszy i coraz bardziej popularny staje się czip.

Dlatego w wielu hodowlach właściciele rezygnują z tatuowania szczeniaków, decydując się na ich czipowanie. Zabieg jest tak naprawdę bezbolesny i polega na wszczepieniu zwierzęciu mikroprocesora z unikatowym składającym się z piętnastu cyfr kodem. Specjalny czytnik (pojawia się już w wielu gabinetach weterynaryjnych) odczytuje taki kod. Dzięki temu w komputerowej bazie danych łatwo odnaleźć imię i nazwisko właściciela zwierzęcia, a także numer jego telefonu i podstawowe informacje o psiaku. Niestety nie ma jednego źródła, które gromadziłoby dane psów z wszczepionymi mikroprocesorami, co znacznie utrudnia znalezienie właścicieli zabłąkanych czworonogów. Rejestry są prowadzone m.in. przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami i Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Największym międzynarodowym zbiorem danych o zaczipowanych psach jest w tej chwili SAFE–ANIMAL. 
Poza czipem można zastosować na przykład obrożę ze zwykłą adresówką, ale autorzy nowoczesnych rozwiązań mają inne pomysły. Godny uwagi jest identyfikator w postaci pendrive’a przyczepiony do obroży i zawierający wszystkie podstawowe informacje na temat psa: jak się wabi, na co choruje, gdzie mieszka i jak skontaktować się z jego właścicielem. W Stanach Zjednoczonych popularna jest także „mówiąca obroża”. Przyczepione do niej urządzenie cyfrowe utrwali dowolne nagranie trwające do 20 sekund. W ten sposób można zapisać dane psa i właściciela.

 
Spraw, żeby życie Twojego psa było pełne atrakcji…

 

Kto z Was pracuje do późna i wychodzi z psem tylko wieczorami, gdy jest już ciemno? Okazuje się, że smycz z latarką LED-ową jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy spacerują ze swoimi psiakami po zapadnięciu zmroku. Co ciekawe, w smycz wbudowany jest też mały schowek, w którym można nosić worek na odchody! No po prostu idealne rozwiązanie!

Zdajecie sobie pewnie sprawę z tego, że przeciągi lub zimna posadzka nie sprzyjają zdrowiu ani komfortowi psa. Z pomocą przychodzą jednak specjalne posłania, które działają tak samo, jak koce elektryczne – wystarczy podłączyć je do prądu i ustawić odpowiednią temperaturę.

Z pewnością przeszkadza Wam to, że sierść psiaka przyczepia się do ubrań i mebli, a żeby temu zapobiec trzeba regularnie wyczesywać ulubieńca. Okazuje się, że w takiej sytuacji na ratunek przychodzi nam japoński wynalazek, którym jest szczotka z odkurzaczem!

Wyposażono ją w twarde i miękkie końcówki, co umożliwia dokładne wyczesanie zwierzęcia. Odkurzacz z wymiennym pojemnikiem, w którym gromadzi się sierść, skutecznie usunie wszechobecne włosy. No i tym samym problem się rozwiązał!

Bezpieczeństwo i komfort czworonoga są niezwykle ważne, ale w ferworze codziennych obowiązków nie wolno zapomnieć o rozrywce. Psią energię można rozładować na specjalnej bieżni, która przypadnie do gustu zwierzakom wymagającym solidnej dawki ruchu. 
Taki wysiłek nie zastąpi spacerów, warto jednak wiedzieć, że już 10-minutowy spokojny bieg odpowiada 45-minutowej przechadzce. Korzystanie z bieżni zmniejsza ryzyko otyłości oraz wzmacnia mięśnie psa. Urządzenie wyposażone jest w uprząż z magnetycznym klipem, który odłącza się, gdy zwierzak przestaje nadążać, i wówczas maszyna się zatrzymuje. Można również ustawić stopień nachylenia toru, przez co bieg jest trudniejszy i bardziej wyczerpujący. 
Kolejnym sprzętem, z którym zwierzak na pewno nie będzie się nudził, jest maszyna wyrzucająca piłeczki tenisowe na odległość od 5 do 10 metrów w tempie co 7–15 sekund. Zarówno prędkość, jak i odległość rzutu można ustawić w zależności od indywidualnych potrzeb psa.

Dla tych, którzy często zostają w pracy po godzinach albo służbowe obowiązki wykonują w domu i nie mogą dostatecznie często bawić się ze swoim ulubieńcem, japońscy inżynierowie skonstruowali mobilnego robota, którym właściciel może sterować zdalnie za pomocą Internetu lub pilota. Elektroniczny pomocnik zastąpi człowieka i zaproponuje psiakowi zabawę na przykład w aportowanie. Dzięki dwóm kamerom wyposażonym w wodoodporne soczewki skupiające promienie podczerwone, robot „zobaczy” psa również po ciemku.

Te wszystkie propozycje i rozwiązanie są bardzo zaskakujące, ale czego nie robi się z myślą o ukochanym czworonogu! Warto sięgać po tego typu nowinki techniczne, wszak umilają one życie naszemu najlepszemu przyjacielowi. Bezsprzecznie ważny i niezastąpiony jest jednak bezpośredni kontakt ze zwierzęciem.