Najlepsza surferka wśród czworonogów

Kto powiedział, że surfowanie musi być domeną ludzi? Wiele psów na desce czuje się równie pewnie jak profesjonalni zawodnicy startujący w międzynarodowych zawodach. Doskonałym przykładem jest suczka rasy kelpie o imieniu Abbie, która znalazła się w Księdze rekordów Guinessa po tym jak utrzymała się na desce surfując na fali o długości ponad 107 metrów. Wydarzenie miało miejsce w dzielnicy Ocean Beach w kalifornijskim mieście San Diego.

Kelpie to wyjątkowo inteligentne i godne zaufania psy Kelpie to wyjątkowo inteligentne i godne zaufania psy Źródło: Fot. Marcin Bogusz, www.psiefoty.pl

Właścicielem Abbie jest Amerykanin Michael Uy, który adoptował ją kilka lat temu, gdy dzielna suczka przeszła na emeryturę. Wcześniej brała udział w akcjach ratowniczych i często musiała wykazywać się odwagą. Michael sam surfuje na desce i często zabierał Abbie ze sobą na plażę. Szybko zauważył, że suczka chętnie sama wskakiwała na deskę, aby spróbować swoich sił w surfingu. Co więcej nie spadała nawet gdy nadchodziła stosunkowa duża fala. Dlatego Michael uznał, że powinna spróbować swoich sił w zawodach surfingowych dla czworonogów. Pomysł okazał się jak najbardziej trafiony, gdyż Abbie pokonała dwudziestu konkurentów i wygrała całą imprezę.

Kelpie to rasa psów pasterskich pochodząca z Australii. Na antypodach od lat wykorzystywano je do pilnowania owiec, kóz, bydła i innych zwierząt hodowlanych. Czworonogi tej rasy charakteryzują się dużą wytrzymałością, doskonałym węchem, inteligencją, zwinnością, sprytem oraz lojalnością względem opiekunów. Dodatkowo są dobrze przystosowane do życia i pracy w suchym i gorącym klimacie. To bardzo samodzielne psy, które nie muszą być stale kontrolowane, gdyż same potrafią organizować sobie pracę. Standard rasy opracował w 1904 roku syn polskiego inżyniera Robert Kaleski, który w Australii znany jest głównie ze swoich książek o psach oraz organizacji o nazwie Cattle and Sheepdog Club of Australia, której był założycielem.

 

Źródło: Guinness World Records