Najfajniejsze bajki o kotach

Król lew, Filemon, Kot w butach - to kultowi bohaterowie, do których chętnie wracamy. Jednak kotów na ekranie jest dużo więcej!

 

bajkowe koty bajkowe koty Źródło: FORUM / ©Rue des Archives/PVDE

Król Lew

Lew to też kot, a mały lew jest bardzo podobny do kociaka. W Królu lwie młody lew Simba ma zostać królem zwierząt, a obowiązków uczy się od ukochanego taty Mufasy. Nagle jednak zostaje sam, bo jego tata pada ofiarą spisku złego wuja. Czy mu się uda przetrwać w dżungli i na sawannie? Na szczęście trafi na dobrych przyjaciół, takich jak Timon i Pumba. Ich przygody możemy obejrzeć w osobnej bajce, a dalszy ciąg przygód młodego lwa w "Królu lwie 2".

Kot Filemon

Bajki rysunkowe o kocie Filemonie spodobają się każdemu, kto ma w domu dwa koty. Bohaterami są tu bowiem czarny, stary i bardzo doświadczony kot Bonifacy, i młody, biały kotek Filemon. Koty wspólnie odkrywają świat, wplątują się w różne zabawne przygody a starszy zawsze pomaga młodszemu wyjść z opresji. Koty mieszkają w wiejskim domku z dziadkiem i babcią.

Kot w kapeluszu

"Cat in the hat" (czyli kot w kapeluszu) to brytyjska bajka o dziwacznym kocie, który zachowuje się niemal tak, jak człowiek. Chodzi na dwóch łapach, nosi pasiasty kapelusz i jest bardzo mądry. Dlatego właśnie organizuje mieszkającym z nim dzieciom rozmaite zabawy i przewodzi innym baśniowym zwierzętom, które spotyka na swojej drodze. Starsza wersja tej bajki jest bardzo kolorowa i zabawna, niestety raczej dla osób, które znają język angielski. Niedawno powstała też nowsza wersja kinowa, w której grają już prawdziwi aktorzy.

 źródło: www.thesceneinto.com

Garfield

Garfield to gruby, wiecznie śpiący i głodny kot, który co rano pije kawę. Dzień upływa mu na jedzeniu pizzy, dokuczaniu swojemu panu i kłóceniu się z głupiutkim psem, z którym dzieli dom. Na podstawie komiksów z jego przygodami powstał serial animowany "Garfield i przyjaciele", a także film pełnometrażowy. 

Źródło: FORUM / Interfoto

ArysKOTraci

Bajka Walta Disneya opowiada o rodzinie arystokratycznych kotów, które żyją w przepychu u boku swojej ukochanej właścicielki. Właścicielka spisuje testament, w którym przepisuje kotom całą swoją fortunę. Dopiero po ich śmierci majątek ma przejść na jej zaufanego lokaja. Lokaj planuje pozbyć się więc kotów, by szybciej trafiła do niego fortuna. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest takie proste...

Kot w butach

Wraz z popularnością bajki Shrek, poza ogrem i osłem, sympatię widzów zdobył jeszcze jeden bohater - Kot w butach. Nosił kapelusz z piórem i wysokie buty, miał ostrą szablę i był bardzo waleczny. Czasem jednak potrafił pokonać przeciwnika samym swoim spojrzeniem. Tak spodobał się widzom, że o jego przygodach powstała oddzielna bajka. A skąd wziął się ten bohater? To postać z francuskich bajek ludowych, które po raz pierwszy spisano ponad trzysta lat temu. W najpopularniejszej wersji młynarz, który miał trzech synów, najmłodszemu dał tylko kota. Okazało się jednak, że kot ten potrafił mówić i nosić buty, dzięki czemu zwrócił uwagę na najmłodszego syna, który wkrótce stał się bogaty.

Tom

Tom i Jerry to jedna z najpopularniejszych par bajkowych bohaterów. Tom to szary, zachłanny, ale nieco gapowaty kot, który wiecznie goni za sprytną myszką - Jerry. Udaje mu się to bardzo rzadko, bo mysz zna tysiące sposobów, by wyjść cało z opresji. Bardzo podobna jest bajka o kocie Sylwestrze i ptaszku Tweety. Tu również kot to gapa i przebiegły drapieżnik, jednak jego ofiara jest od niego znacznie sprytniejsza.

Top Cat

To bardzo zabawna bajka z wytwórni Hanna Barbera. Opowiada o kocim stadzie, które mieszka w biednej dzielnicy wielkiego miasta. Koty żyją w śmietnikach, ale mają bardzo poważne marzenia - chcą dorobić się bogactwa. Niestety, ich pomysły zwykle próbuje powstrzymać posterunkowy, który nie pozwoli, by koty jego dzielnicy łamały prawo...