Najczęstsze problemy kotów starszych

U kotów powyżej 12 roku życia, podobnie jak u ludzi w podeszłym wieku, możemy obserwować nieuchronne zmiany w kondycji fizycznej i psychicznej organizmu. Nie musi to jednak oznaczać, że kot straci swój zwyczajny wigor. Wystarczy zawczasu zadbać o jego zdrowie.


Podobnie jak u ludzi, wraz z wiekiem spada u kotów aktywność - więcej śpią, rzadziej mają ochotę się bawić. Podobnie jak u ludzi, wraz z wiekiem spada u kotów aktywność - więcej śpią, rzadziej mają ochotę się bawić. Źródło: Shutterstock

Problemami zdrowotnymi, które mogą dotknąć koty w podeszłym wieku są najczęściej bóle stawów i związana z nimi mniejsza ruchliwość, problemy z oczami, zębami oraz słuchem, zmiany w płucach i sercu oraz problemy z trawieniem. Poza tym, starsze koty znacznie mniej piją co jest niekorzystne dla ich zdrowia, pogarsza im się stan sierści, skóra staje się cieńsza, a dodatkowo mogą pojawić się u nich problemy z przerostem pazurów. Jeśli chodzi o zmiany zachowania kocich seniorów, nie są oni już tak ruchliwi, są mniej skorzy do zabawy i nawiązują mniej interakcji społecznych z innymi zwierzętami niż we wcześniejszych latach życia.

Vicky Halls, znana kocia behawiorystka i pielęgniarka weterynaryjna, autorka tak znanych w Polsce bestsellerów jak Kocie tajemnice oraz Koci detektyw, chcąc pogłębić ten temat przeprowadziła badanie, w którym wzięli udział opiekunowie tysiąc stu trzydziestu kotów powyżej dwunastego roku życia. Celem badania było określenie jakie dokładnie zmiany następują w zachowaniu i zdrowiu kotów w podeszłym wieku i wśród jakiego procenta kotów występują. Oto najważniejsze wnioski:

  • 80% kotów stało się bardziej społecznych lub bardziej domagało się zainteresowania ze strony opiekuna;
  • 65% kotów wykazywało mniejszą chęć wychodzenia na zewnątrz niż do tej pory, podobny procent stał się bardziej "rozmowny" - np. częściej miaucząc, także w nocy (30 %);
  • niemal połowa kotów zaczęła pić znacznie mniej niż do tej pory i/lub stała się wybredna w jedzeniu;
  • 41% kotów przesypiało więcej niż ¾ dnia;
  • 29% zaczęło mieć problemy z utrzymaniem czystości w domu;
  • wśród popularnych chorób znalazł się artretyzm, głuchota i problemy z nerkami.

Nie tylko zdrowie, ale i społeczna tolerancja kotów na zwierzęta i ludzi uległa zmianie. 28,6% procent kotów wychodzących stało się, zdaniem ich opiekunów, bardziej tolerancyjnych w stosunku do kotów spotykanych na zewnątrz, jednak taki sam procent stał się bardziej terytorialny i agresywny wobec obcych zwierząt. Co jednak najciekawsze i niezwykle pokrzepiające: aż 95,9% ankietowanych opiekunów zwierząt przyznało, że odczuwa tyle samo przyjemności z posiadania kota, co wcześniej.

Dlaczego powyższe wyniki badań są dla nas tak cenne? Wiedząc jakich zmian w zachowaniu i zdrowiu pupila możemy oczekiwać lub jakich symptomów zdrowotnych wypatrywać, z pewnością szybciej je zauważymy i odpowiednio na nie zareagujemy.