Najczęstsze problemy kotów starszych - Część 2

Kkoty powyżej dwunastego roku życia mogą doświadczać różnych zmian w zdrowiu i charakterze. W drugiej części artykułu o kocich seniorach podajemy praktyczne wskazówki dzięki którym poprawimy komfort życia naszych kotów i będziemy mogli zapobiec pojawieniu się niektórych dolegliwości zdrowotnych czy problemów behawioralnych. 

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Po pierwsze - ograniczenia w ruchu. Koty starsze mogą mieć problemy z poruszaniem się, bieganiem i wskakiwaniem na wyżej położone miejsca, rozważmy więc zakup schodków czy ramp, które pomogą kotom dostać się na ulubiony parapet czy półkę drapaka bez potrzeby nadmiernego obciążania stawów. Oprócz tego zapewnijmy kotom poziome miejsca do drapania i zabawy, aby nie musiały podnosić łap ponad poziom barków. Możemy również zasięgnąć porady zwierzęcego fizjoterapeuty, który pokaże nam jak rozluźnić mięśnie naszego kota oraz jakie formy aktywności poprawią ruchomość jego stawów.

Po drugie, ponieważ, skóra kotów starszych staje się cieńsza, a część kotów poświęca pielęgnacji futra mniej uwagi niż do tej pory, zwracajmy uwagę na regularne czesanie naszych pupili miękką szczotką. Nie urazimy w ten sposób wrażliwej na dotyk skóry zwierzęcia, a jednocześnie pomożemy mu utrzymać sierść w dobrej formie i pozbyć się martwej okrywy włosowej.

Po trzecie, wiedząc, że problemy z trawieniem i nerkami pojawiają się dość często u kotów w podeszłym wieku, pamiętajmy o regularnej kontroli ich wypróżniania się, co pomoże nam wykryć pierwsze symptomy choroby. Zwracajmy uwagę, czy koty załatwiają się i oddają mocz regularnie, czy ilość odchodów i moczu jest porównywalna oraz czy zapach i kolor moczu jest tak sam jak w przeszłości. Co istotne, choć starsze osobniki oddają zazwyczaj mniej moczu(mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę), powinny pić jej sporo zwłaszcza, jeśli cierpią na choroby nerek, które dotykają 19% kotów. Tylko jak przekonać kota do picia? Na pewno pomoże rozmieszczenie miseczek z wodą z daleka od miejsca, w którym koty jedzą i załatwiają się, częsta zmiana wody i utrzymanie poidełek w czystości. Koty borykające się ze sztywnością ruchów na pewno docenią także umieszczenie miseczek na niewielkich lecz stabilnych podwyższeniach. Dodatkowo, jeśli mamy taką możliwość, zainwestujmy w specjalne kocie fontanny, w których stały przepływ wody zwiększa zainteresowanie zwierząt zabawą wodą i piciem. Wskazane również jest podawaniem kotom mokrego pokarmu, który nie tylko zawiera więcej wody niż suche pożywienie, ale jednocześnie ma intensywniejszy zapach, co zachęca do jedzenia kocie niejadki.

Po czwarte, kontrolujmy stan uzębienia naszego kota. Problemy z zębami mogą przyczynić się nie tylko do utraty apetytu, zmiany kolory śliny i problemów z nieświeżym oddechem ale i do zaprzestania pielęgnacji sierści, czy żucia tylko jedną stroną jamy ustnej.

Postarajmy się także o zwiększenie ilości kuwet w domu i postawmy je w pobliżu pomieszczeń, w których spędza on najwięcej czasu – zminimalizuje to ryzyko wystąpienie niepożądanego wypadku, gdy starszy kot po prostu nie zdąży do kuwety. Zwróćmy również uwagę na pazury naszego kota – jeśli będzie miał z nimi jakiekolwiek problemy koci żwirek będzie raził pazurki i powodował ból łapek oraz... załatwianie poza kuwetą.

Jeśli zaś chodzi o koty, które wykazują mniejszą chęć wychodzenia na zewnątrz, asysta człowieka podczas spaceru powinna zmienić ich podejście. Krótki pobyt w ogródku w towarzystwie opiekuna korzystnie wpłynie na samopoczucie zwierzęcia. Kot rozprostuje stawy, zażyje świeżego powietrza, a nasza obecność pozwoli mu zachować poczucie bezpieczeństwa, którego brak jest częstym powodem rezygnacji ze spacerów.

Możemy także nauczyć się wykonywania specjalnego masażu dla zwierząt zwanego T-Touch’em. W przeciwieństwie do typowego masażu wykonywanego przez fizjoterapeutę, T-Touch pozwala uspokoić lub pobudzić układ nerwowy, uwolnić naturalne siły organizmu drzemiące w komórkach i poprawić ogólne funkcjonowanie organizmu. Masaż T-Touch jest polecany dla wszystkich zwierząt i nie istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania.

Na zakończenie pamiętajmy, że nawet jeśli nasz kot cierpi na schorzenia wieku podeszłego, powinniśmy zachęcać go do zabawy, aktywności ruchowej oraz interakcji społecznych, by nie przesypiał całego dnia i miał możliwość realizowania swoich naturalnych potrzeb. Im dłużej nasze koty pozostają aktywne, tym lepsze jest ich zdrowie fizyczne i psychiczne, co ma bezpośredni wpływ na długość i jakość życia naszych zwierząt.