Nagie psy

Podczas gdy niektórzy właściciele wybierają psy krótkowłose, a inni psy długowłose, niektórzy wolą psy bez sierści. Niezwykłe i egzotyczne zwierzęta wciąż  zaskakują wielu ludzi. Jaka jest ich funkcja? Uważa się, że posiadanie psa bez włosów będzie wiązało się z problemami z jego pielęgnacją. A tak naprawdę,  nie trzeba go czesać, nie lenieje, nie cierpi na pasożyty zewnętrzne, a nawet prawie nie pachnie.

 

Grzywacz chiński ma nagą i ciepłą skórę Grzywacz chiński ma nagą i ciepłą skórę Źródło: Shutterstock

Co warto wiedzieć o psach bez sierści?

Skóra bezwłosych psów jest bardziej wrażliwa, skłonna do wysuszenia. Dlatego należy je okresowo smarować środkami nawilżającymi. Podobnie jak koty Sfinksy, nagie psy opalają się. Aby uniknąć poparzeń słonecznych, nie można pozwolić zwierzęciu przebywać na słońcu przez długi czas. Są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Potrzebują różnorodnego ubrania, w tym butów na wypadek jesiennej błota i mrozu. Bardzo ważne jest, aby do kąpieli tych psów wybrać odpowiedni szampon i odżywkę.

Pies bez włosów - jego krótka historia

Pies bez włosów pojawił się około 3 tysięcy lat p.n.e. W różnych częściach świata na obszarach o gorącym klimacie: w Afryce, Azji, Ameryce Środkowej. Przypuszczalnie pierwsze osobniki urodziły się w wyniku przypadkowej mutacji genetycznej. Następnie ta cecha została utrwalona w toku naturalnej selekcji: im mniej sierści, tym zwierzęta lepiej tolerowały ciepło. Pomimo trzech tysięcy lat historii selekcja bezwłosych psów rozpoczęła się dopiero w XX wieku. Obecnie na planecie żyje mniej niż tuzin ras bezwłosych psów. Tylko 4 uzyskały uznanie na całym świecie: grzywacz chiński, meksykański, peruwiański i amerykański nagi terrier.

Niektórzy uważają, że psy bez sierści są hipoalergiczne, ale jest to błędne przekonanie. Jeśli więc ktoś cierpi na alergie i decyduje się na posiadanie takiego psa, powinien dokładnie przemyśleć tę kwestię i porozmawiać przynajmniej z hodowcami wybranej rasy psów bez sierści. Nie ma hipoalergicznych zwierząt domowych, ponieważ białko zawarte w ślinie i skórze zwierząt domowych działa drażniąco. Ale jeśli dana osoba ma łagodną postać alergii, pies bez włosów może być odpowiedni.

Jakie są rasy psów bez sierści?

Potwierdzono istnienie wielu  ras psów bez sierści, jednak jedynie 4 z nich zostały oficjalnie uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Oto one:

Chiński grzywacz

Cały czas toczą się spory odnośnie pochodzenia tej pięknej rasy nagich psów, niektórzy są zdania, że ich ojczyzną są Chiny, inni mówią o Afryce, a są też tacy, którzy uważają, że ich przodkami były meksykańskie psy bezwłose. Jednak grzywacze przywiezione zostały przez żeglarzy z Chin do Ameryki w XV wieku. Pełen wdzięku grzywacz chiński ma gładką ciepłą skórę, w której tylko ogon, łapy i głowa są otoczone włosami. Dorosły pies dorasta do 33 cm i waży 5 kg.

Właścicieli przyciąga nie tylko niezwykły wygląd, ale także temperament zwierząt. Są ufne, serdeczne i bardzo lojalne wobec właściciela. Grzywacz chiński boi się obcych, jest wobec nich ostrożny i nieufny. Obecnie psy tej rasy są dość popularne, także ze względu na swój egzotyczny wygląd. Jednak wśród przedstawicieli rasy są nie tylko psy łyse, ale także tzw. puchate. Przedstawiciele rasy charakteryzują się pogodnym usposobieniem, uwielbiają zabawy, nie wyrażają złości, uwielbiają swojego pana i dzieci. Nie tolerują samotności, więc nie można ich zostawić na długi czas samych w domu. Osobliwością szczeniąt jest zmiana koloru w miarę dorastania. Od czarnego do niebieskawego, srebrzyste, białawe i plamki mogą stać się dużą plamą.

Nagi pies meksykański

Nagi pies z Meksyku nazywany jest także bezwłosym psem Azteków, którzy uważali te zwierzęta za ziemskie wcielenie boga, wysoko je cenili i szanowali. Inna nazwa to xoloitzcuintle, czyli pochodzący od boga Xolotla.To jedna z najstarszych ras psów, które ewoluowały bez interwencji człowieka. Ponadto ludzie byli przekonani, że psy są w stanie chronić dom przed złymi duchami. Według legendy to psy meksykańskie wprowadzały dusze zmarłych Azteków w świat duchów, więc były palone wraz z ciałem właściciela.

Meksykańskie psy bez włosów to wdzięczne, długonogie stworzenia. Rozmiar nagiego psa meksykańskiego może wynosić 45 - 60 cm w kłębie, średni 36 - 45 cm w kłębie lub miniaturowy 25 - 35 cm w kłębie. Waga psów waha się od 11 do 18 kg. Nawiasem mówiąc, wśród szczeniąt są zarówno nagie, jak i pokryte sierścią. Są to przyjazne, inteligentne, łatwe do wyszkolenia zwierzęta i nie szczekają na próżno. Uwielbiają uwagę i nie znoszą samotności. Niestety, to bezwłose meksykańskie psy są często nazywane najbrzydszymi psami na świecie.

Amerykański terier bezwłosy

Przodkowie amerykańskiego teriera bezwłosego byli psami myśliwskimi, więc mają dobrze rozwinięte instynkty i trudno im dogadać się z kotami i gryzoniami w tym samym domu. Jak wszystkie psy z tej grupy ras psów, bezwłosy terier jest wierny i musi być wyszkolony. Amerykański terier bezwłosy to mały pies (wzrost do 40 cm, waga około 7 kg). Ich skóra jest różowa z czerwonawymi, złotymi, czarnymi lub szarawymi plamami.To wesołe, żywe psy, inteligentne, serdeczne i przyjazne dzieciom, choć jak większość terierów są nieco uparte. Instynkt łowiecki jest w nich nadal silny, dlatego często są agresywne w stosunku do innych zwierząt. Łysi bracia mniejsi trzymani w domu żyją 15-16 lat. Ta rasa ma dobrą odporność na choroby skóry, ale wymaga specjalnej odzieży w zimne i upalne dni.

Peruwiański pies bez sierści

Peruwiańska orchidea Inków to inna nazwa tej rasy. Może być zarówno miniaturowy, jak i dość duży do 30 kg. Wyhodowany, jako chart, dziś peruwiański bezwłosy pies jest przyjemnym towarzyszem dla singli i rodzin z dziećmi. Spokojne, cierpliwe i bystre zwierzęta nie wymagają starannej pielęgnacji. Są bardzo przywiązane do właściciela i nie ufają obcym. Istnieją 3 rodzaje bezwłosych psów peruwiańskich:

  • Mały (wysokość w kłębie 40 cm, waga 8 kg).
  • Średni (wysokość około 50 cm, waga około 12 kg).
  • Duży (wysokość około 60 cm, waga około 23 kg).

Skóra peruwiańskiego psa bez sierści może być dowolnego koloru, od beżowego do czarnego, jednolita lub w cętki. Niektórym psom wyrastają włosy na łapach, ogonie, wzdłuż kręgosłupa i na głowie.Trzeba zwróć uwagę, że skóra tej rasy psów poci się, dlatego po spacerze wymaga dokładnego wytarcia lub zmywania potu. W przeciwnym razie może pojawić się na skórze  wysypka i stan zapalny. Weterynarze zalecają, aby cienką i delikatną skórę uszu  codziennie smarować specjalnym kremem do pielęgnacji psiej skóry. Peruwiańskie bezwłose psy z natury są spokojne, cierpliwe, ale jednocześnie dość aktywne. Nie wahają się spieszyć, aby chronić właściciela.

Jakim zadaniom potrafiły sprostać psy bez sierści?

Psy bez włosów zawsze były uważane za nietuzinkowe zwierzęta domowe, które poza wielką miłością i przywiązaniem potrafiły wykonywać inne zadania. Dawniej twierdzono, że ciepłe ciało psów bez sierści posiada właściwości lecznicze i ma działanie przeciwreumatyczne. Pewnie, dlatego grzywacze pełniły rolę termoforów i spędzały noc w jednym łóżku razem z chińskim cesarzem. Podobne właściwości ogrzewające odkryli także posiadacze nagich psów meksykańskich i z tego powodu były hodowane, milusińscy przyjaciele chętnie ogrzewały właścicieli w nocy. Nawet mnisi z Chin przypisywali psom bez włosów magiczne moce, uznając, że potrafią przewidywać przyszłość. Z tego samego powodu, bezwłose psy peruwiańskie uznano za boskie stworzenia i stały się wiernymi towarzyszami władców Inków. Obecnie nagie psiaki nie są hodowane ze względu na właściwości, które nie zostały potwierdzone, są wybierane ze względu na ich niezwykłe cechy charakteru i egzotyczny wygląd.

Jak dbać o psy bez sierści?

Jak łatwo się domyślić, przedstawiciele ras psów bez sierści wymagają szczególnej opieki. Może się wydawać, że opieka nad takimi psami jest łatwa, bo nie zrzucają sierści, ale na właściciela czeka wiele innych obowiązków.

  • Psy bez włosów warto kąpać dwa razy w tygodniu przy użyciu specjalnych środków do pielęgnacji takich psów. Po kąpieli konieczne jest smarowanie skóry bezwłosych psów specjalnym kremem.
  • Latem psy bez sierści należy smarować kremami przeciwsłonecznymi, aby zapobiec poparzeniom. A zimą oczywiście łyse psy będą potrzebować ubrań i butów. Ubrania najlepiej kupować z naturalnych materiałów, ponieważ zwierzę może mieć reakcję alergiczną na tworzywa sztuczne. Ponadto psy bezwłose należy nawilżać przez cały rok.
  • Często psy bez sierści cierpią na schorzenia przewodu pokarmowego, dlatego wybierając dla nich pokarm należy bardzo uważać. Często mają też problemy z zębami. Niektórzy przedstawiciele tych ras nie mają zębów trzonowych, co oznacza, że pokarm należy rozdrabniać i podawać w małych porcjach. Aby wzmocnić aparat szczęki, zaleca się regularne podawanie kości z żył.
  • Jeśli chodzi o karmienie, wszyscy bezwłosi i puchowi przedstawiciele rasy wymagają tego samego rodzaju pożywienia: produktów naturalnych. Ponadto te psy często mają alergie pokarmowe.

Decydując się na zakup egzotycznego psa bez sierści, nie należy skupiać się wyłącznie na jego rzadkości.Te wyjątkowe zwierzaki wymagają od swoich właścicieli miłości, przywiązania i uwagi. Taki pies staje się prawdziwym przyjacielem i członkiem rodziny.