Nadgorliwość pielęgnacyjna psuje ucho pupila

Nie dobre chęci i entuzjazm, a wiedza i zagłębianie tematu, stanowią podstawę umiejętnej pielęgnacji pupila. Działania nie powinny mieć charakteru intuicyjnego, lecz zostać podparte informacjami podawanymi przez specjalistów, którzy najlepiej wiedzą jak działać, aby nie zaszkodzić wrażliwym organom czworonoga. Okazuje się bowiem, że niedoinformowany właściciel może zdziałać więcej złego jak dobrego. Problem ten tyczy się często uszu – jednego z delikatniejszych narządów w ciele pupila.

Zdrowy pies, to szczęśliwy pies! Zdrowy pies, to szczęśliwy pies! Źródło: Shutterstock

 Zostaw psie ucho w spokoju!

Najczęstszym błędem, występującym w pielęgnacji psiego ucha, jest zbytnia nadgorliwość. Człowiek, kierując się przeświadczeniem, że tylko idealnie czysta małżowina jest zdrowa, potrafi mocno zaszkodzić psiej fizjonomii. Paradoksalnie, chcąc uniknąć jakże częstego zapalenia ucha, sami wywołują infekcje. Przede wszystkim, należy raz na zawsze przyjąć zasadę, że psiego ucha się nie czyści na własną rękę. Jeśli pies wybrudzi uszy w trakcie jedzenia czy spaceru powinien jedynie przetrzeć je delikatnie ściereczką.

Problemy z uszami psa najlepiej powieżyć weterynarzowi. Źródło: Shutterstock





















 

Psie ucho wyłożone jest wewnątrz delikatnym naskórkiem, posiadającym delikatne rzęski, których zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wydzieliny. Powierzchnia ta jest na tyle delikatna, że nawet potarcie wacikiem może ją naruszyć, nie wspominając już o dłubaniu wewnątrz twardszymi materiałami. 

 Nie należy nigdy zabierać się za własnoręczne porządkowanie kanaliku słuchowego.                 

To ingerencja człowieka spowodować może uraz, a w dalszej kolejności - problemy z uchem pupila. Jeśli intuicja właściciela podpowiada, że ucho musi być czyszczone powinien on zgłosić się po poradę do specjalisty, który doradzi najlepsze preparaty i narzędzia.

Kiedy czyścić?

Czyszczenia ucha można przeprowadzać jedynie, gdy poziom wydzieliny odbiega od normy przyjętej dla zdrowego organu. Jeśli w wyniku zapalenia ucho wypełnione jest charakterystyczną wydzieliną należy je wyczyścić. Zadanie to należy jednak powierzyć specjaliście, który posiada odpowiedni, sterylny sprzęt, doświadczenie i umiejętności. Dopiero po odpowiednim przeszkoleniu właściciel może zacząć czyścić ucho na własną rękę.

Powody do niepokoju

Czyszczenie wacikiem ucha pupila wymaga delikatności. Łatwo zadrapać, podrażnic lub uszkodzić delikatną skórę ucha. Źródło: Shutterstock

Zdrowe psie ucho może być ubrudzone i wydawać się człowiekowi nie dość sterylne. To co w rzeczywistości powinno wzbudzić wątpliwości, związane jest z odmiennym, nieprzyjemnym zapachem oraz nadmierną wydzieliną. 

Pies poprzez odmienne zachowanie pokaże właścicielowi, że dzieje się coś złego. Najważniejszym symptomem jest nadmierne drapanie się po uchu, zwłaszcza jeśli połączone jest z popiskiwaniem i skomleniem oraz silnym kręceniem łebkiem. Pies cierpiący z powodu bólu ucha jest często osowiały, nieskory do zabaw, a niejednokrotnie zapalenie czy infekcja podwyższa temperaturę ciała.

Aby skutecznie wyleczyć pupila, prócz efektów wyeliminować należy także przyczynę problemu, którą wskazać powinien lekarz weterynarii. Najczęściej zapalenie bywa wywołane poprzez pasożyty, alergie, bakterie i grzyby, a także uszkodzenia mechaniczne. Pies może mieć także wrodzone predyspozycje do infekcji, np. poprzez zbyt gęste owłosienie wewnątrz ucha. Na włoskach osadza się wosk, który z czasem zaczopowuje kanał słuchowy. Lekarz weterynarii powinien ocenić czy dany pupil nie powinien mieć regularnie wyrywanych włosków, co pomoże w utrzymaniu stałej drożności ucha.


Joanna Szczygłowska