Na wypadek ucieczki - identyfikator dla zwierzaka

Dbamy o wygląd naszego pupila, kupujemy mu drogie posłania, miłe dla oka gadżety czy zajmujące zabawki. Czy z równą dbałością pamiętamy jednak o zdrowiu i bezpieczeństwie ukochanego psa i kota? A to właśnie czas i pieniądze poświęcone na ochronę procentują najbardziej, przedłużając i ulepszając życie pupila. Jednym z podstawowych produktów, który w najprostszy sposób zabezpiecza, jest identyfikator, przypinany do obroży potencjalnego uciekiniera.

Źródło: Shutterstock

Uciekinier siedzi w każdym czworonogu

Podczas spaceru, zabawy na łące, w trakcie biegania w słabo zabezpieczonym ogrodzie. Każdy pies napotyka na swojej drodze pokusy, które kuszą go do opuszczenia choć na chwilę ukochanego właściciela. Nawet pies, który nigdy nie uciekał poza bezpieczną posesję, potrafi pod wpływem hałasu czy przechodzącej obok suczki, znaleźć dziurę w siatce albo przeskoczyć niewysoką bramkę. Gorzej, gdy emocje odpadną, a znalezienie drogi powrotnej do ukochanych właścicieli okazuje się niemożliwe. Zwłaszcza, że psy oszalałe od fajerwerków lub gonione przez groźniejsze psiaki, mogą przebiec nawet kilka lub kilkanaście kilometrów. Bezpieczny powrót możliwy jest jedynie z pomocą człowieka.

Prosta ochrona za grosze

Najprostszym sposobem zabezpieczenia zarówno kota jak i psa jest zawieszenie na jego szyi identyfikatora. Wszystkie z proponowanych modeli takich identyfikatorów są lekkie i wygodne, co umożliwia szybkie przyzwyczajenie się pupila do nowego dodatku. Zwierzak powinien więc stale nosić identyfikator także po domu i w ogrodzie, nie tylko przy okazji wyjazdu czy spacerów.

Najlepszy model

Psa najlepiej trzymać bliskoNawet posłuszny pies może zatęsknić za przygodą! Źródło: Shutterstock
Na rynku dostępnych jest wiele modeli psich wizytówek. Nie wszystkie one jednak zapewniają podobną trwałość i zabezpieczenie powierzonych informacji o właścicielu.

Przede wszystkim, wybierać należy przedmioty wykonane z bardzo trwałych surowców, które nie mają prawa złamać się lub zniszczyć podczas gonitwy po lesie czy podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Unikać należy plastiku, zwłaszcza w formie tubki, do której wkładana jest karteczka z danymi. Przedmiot ten szybko ulega zniszczeniu, a nawet małe pęknięcie prowadzi do zamoknięcia papieru, co uniemożliwi oddanie zagubionego czworonoga. Czasem spotykane są metalowe kapsułki przytwierdzane do obroży. Informacje na papierze są w nich bezpieczniejsze, jednak również i ta opcja grozi zniszczeniem danych.

Metalowe modele są zdecydowanie lepsze od tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze są identyfikatory grawerowane na metalowych płytkach. Jest to opcja najtrwalsza – materiał nie łamie się i nie reaguje na śnieg, deszcz i wilgoć, a informacja nie ulegnie zamazaniu. Należy zwrócić jedynie uwagę na jakość zapięcia, aby nie okazało się, że mizerne kółko odłączy wizytówkę przy najmniejszym ruchu.

Jakie informacje na identyfikatorze?

Wielkość i wagę identyfikatora dobierać należy do gabarytów pupila, aby nie poczuł on wiszącej wizytówki. Dla małych psów i kotów idealna będzie mała blaszka, nie większą niż kwadrat o boku 2-3 cm. W przypadku większych pupili zdecydować możemy się na większe gabarytowo i cięższe modele.

Wielkość identyfikatora wymusza ilość wygrawerowanych informacji. Właściciele maluchów mogą umieścić jedynie numer telefonu oraz imię pupila. Większe wizytówki umożliwiają podanie imienia i nazwiska właściciela lub pełnego adresu. Pamiętajmy o zastosowaniu czytelnej czcionki i aktualizowaniu numeru telefonu na identyfikatorze.

Estetyka zawsze w cenie

Plakietka z danymi kontaktowymi to nie tylko zabezpieczenie, to także ładny gadżet, zdobiący ukochanego czworonoga na co dzień. Kiedyś na rynku dostępne były jedynie jednokolorowe blaszki, wycinane w fantazyjne kształty, jak psie łapki, serduszka czy kości, które czasem uzupełniane są o kolorowe kryształki. Teraz producenci proponują np. wizytownik przypominający broszkę, gdzie z jednej strony znajdują się dane, a z drugiej – emaliowane kwiatki, motory, ciastka, ptaszki i napisy, informujące np. że właścicielka czworonoga jest singlem. Hitem są również metalowe modele w nowym stylu – np. realistyczne nieśmiertelniki dla groźniejszego psiaka czy serduszko 3D, przypominające klatkę, w środku której zawieszony jest telefon właściciela. Ładny wygląd połączony z bezpieczeństwem pupila – idealne rozwiązanie!