Na rajdzie posłuszeństwa

Na zawodach rally-o panuje prawdziwie rodzinna atmosfera, ponieważ wszyscy mogą brać w nich udział, również dzieci i osoby niepełnosprawne.

Źródło: Fot. Paweł Kijak, www.gorymoje.com

Zawodnicy
W rally-o zawodników tworzy para - pies i przewodnik. W zawodach może wziąć udział każdy pies, nie ma znaczenia jego rasa, wiek czy jakaś niepełnosprawność. W rally-o nie ma także ograniczeń wiekowych przewodników. Są przewidziane konkurencje dla dzieci i młodzieży. Podział konkurencji obejmuje także umiejętności przewodników, są klasy dla początkujących jak i dla już „zarażonych rajdowców”. Rally obedience to sport bez barier dla niepełnosprawnych, oni również mogą próbować swoich sił w tej dyscyplinie sportowej.

Wesoła mina Ani Borger i Karmela najlepiej świadczą o tym, że rally-o to sport na luzie. Źródło: Fot. Paweł Kijak, www.gorymoje.com
Zawodnicy startują w trzech kategoriach wiekowych:

  • Kids – dzieci do 8 lat
  • Junior – młodzież w wieku 8-18 lat
  • Standard – dorośli

Jak również psy podzielone wg kategorii wiekowej:

  • Puppy – szczeniaki w wieku 6 -12 miesięcy
  • Standard – psy dorosłe
  • Senior – psy powyżej 8 roku życia

Taki podział psów ma swoje uzasadnienie. Zarówno szczeniąt jak i starszych psów nie wolno narażać na zbytnie obciążenia fizyczne. Szczenięta nie powinny pokonywać przeszkód, ponieważ ich organizm dopiero się rozwija, a starsze psy często borykają się z chorymi stawami, dlatego w tych kategoriach z zawodów eliminuje się niektóre przeszkody i ćwiczenia.

Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest:

  1. Rejestracja psa w Stowarzyszeniu Rally-O oraz jednorazowa, dożywotnia opłata
  2. Zgłoszenie się na zawody oraz wniesienie opłaty za uczestnictwo

Tor rally-o
Podobnie jak obedience czy agility zawody rally-o odbywają się na ringu – torze, na którym rozkłada się od 8 do 21 stacji. Każda stacja oznacza zadanie do wykonania, np. siad-leżeć-siad, zostań – przywołanie, zmiany tempa marszu i wiele innych. Z racji, że rally-o łączy w sobie psie posłuszeństwo oraz elementy Agility podczas zawodów pojawiają się ćwiczenia takie jak: skok przez przeszkodę czy slalom. Łącznie w Rally Obedience zdefiniowano 63 stacje, które podzielone na trzy klasy oraz 9 zadań bonusowych. 

Karolina Kuliczkowska wraz z Draco z uśmiechem pokonują tor rally. Źródło: Fot. Paweł Kijak, www.gorymoje.com
Regulamin zawodów
Już na starcie duet złożony z psa i człowieka otrzymuje 200 punktów. Wykonywanie poszczególnych ćwiczeń jest oceniane przez sędziego, który za każdy popełniony błąd przez psa lub przewodnika odejmuje punkty. Obecny na zawodach jest również komisarz (asystent sędziego), który mierzy czas, w jakim zawodnicy pokonali tor. Aczkolwiek czas w rally-o ma znaczenie tylko wtedy, gdy dwie drużyny otrzymają taką samą liczbę punktów, w takim przypadku lepszy czas przesądza o zwycięstwie.

W rally-o zawodnik z psem w danej klasie może startować wiele razy. Aby awansować do następnej klasy musi uzyskać czempionat w danej klasie, tzn. uzyskać co najmniej 170 punktów w trzech startach, przy ocenie dwóch różnych sędziów. W zawodach rally obedience liczy się współpraca i komunikacja z przewodnika z psem, dlatego regulamin przewiduje możliwość motywowania i chwalenia psa podczas wykonywania ćwiczeń, a w niektórych przypadkach nawet smakołykiem, zabawką czy głaskaniem.

Zawody Rally-o są ciekawsze dla obserwatorów od zawodów obedience czy agility (które wymagają bardziej wprawionego oka) przede wszystkim dlatego, że te są niepowtarzalne. Sędziowie przygotowujący tor mają do dyspozycji ponad 70 różnych ćwiczeń i decydują jaki zestaw ćwiczeń wykorzystać na ringu oraz w jakiej kolejności je ustawić. To sprawia, że zawody zawsze są ciekawe, nawet dla doświadczonych zawodników.

Ponadto atmosfera panująca na zawodach jest prawdziwie rodzinna, ponieważ rally-o to dyscyplina rodzinna, do której warto zachęcać również dzieci.

 

ŹRÓDŁA: www.rally-o.pl, www.dogmasters.pl.