Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Hotele dla zwierząt zaczęły zyskiwać na popularności już kilka lat temu ułatwiając nam nieco decyzję co zrobić z naszym czworonogiem, gdy zapragniemy udać się na urlop bez niego. Jak jednak w bogatej ofercie hoteli wybrać ten najlepszy dla naszego pupila? Przyjrzyjmy się  kilku aspektom na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Jaki wybrać hotel dla naszego psa? Jaki wybrać hotel dla naszego psa? Źródło: Photodisc/Thinkstock

Rozpoznanie
Choć obecnie każdy hotel posiada własną stronę internetową, właściciele najbardziej renomowanych placówek nalegają, by odwiedzić ich wraz z psem jeszcze przed zaplanowanym przez nas wyjazdem. Dlaczego powinniśmy skorzystać z takiej propozycji? Dla nas jest to okazja, by na własne oczy zobaczyć jak naprawdę wygląda hotel, przyjrzeć się warunkom sanitarnym, temu jak zachowują się przebywające w nim aktualnie zwierzęta oraz ocenić zachowanie właścicieli hotelu w bezpośrednim kontakcie z psami. Dla pracowników hotelu zaś jest to okazja by porozmawiać o charakterze, upodobaniach czy problemach naszego zwierzęcia oraz by przyjrzeć się jego zachowaniu, dzięki czemu łatwiej później dobiorą psy, z którymi nasz pupil będzie spędzał czas podczas pobytu w ich placówce. Co jeszcze bardziej istotne, podczas takiej wizyty nasz pies ma okazje poznać miejsce, w którym będzie wkrótce przebywał oraz ludzi, którzy będą się nim zajmować co zminimalizuje jego stres związany z pozostawieniem go w nowym miejscu z osobami, które niezbyt dobrze zna.

Właściciele hotelu
Po drugie, zainteresujmy się jakie kwalifikacje posiada osoba prowadząca hotel. Choć ich właściciele nie muszą co prawda legitymować się jakimś konkretnym dyplomem, dobrze jest, jeśli mają doświadczenie w opiece nad  różnymi psami. Coraz częściej można również spotkać właścicieli bądź pracowników hoteli, którzy uczestniczą w seminariach dotyczących psów, ich zachowania i problemów behawioralnych. Możemy również podpytać się o metody stosowane w pracy z psem lub reakcje na jego konkretne zachowanie. Da nam to pewne wyobrażenie o podejściu, jakie promuje się w hotelu wobec powierzonych pod opiekę zwierząt.

Organizacja hotelu
Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest sama forma hotelu. Jeśli psy mają w nim do dyspozycji boksy ze sporymi wybiegami można przypuszczać, że kontakt z człowiekiem będą miały w nim jedynie w porach karmienia. Jeśli jest to hotel przy domu, a każdy pies ma do swojej dyspozycji osobny boks, to kontakt z innymi psami oraz opiekunem zaistnieje prawdopodobnie jedynie podczas spacerów. W małych domowych hotelikach zaś psy przebywają z opiekunem oraz innymi zwierzętami przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Dodatkowe informacje
Ponadto przyjrzyjmy się, jakie informacje poza opisem boksów i ceną za dobę figurują na stronie hotelu. Jeżeli spacer zajmuje osobną pozycję w cenniku, możemy przypuszczać, że w koszt pobytu psa wliczony jest jedynie krótki spacer lub zabawa w hotelowym ogrodzie. Zatem jeśli chcemy zapewnić psu dodatkową lub dłuższą aktywność fizyczną, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli hotel zapewnia psom własne wyżywienie, może to oznaczać, że prowadzący nie wiedzą, iż nagła zmiana diety może powodować u psów poważne problemy żołądkowe, a co za tym idzie nie są zbyt wykwalifikowani do opieki nad naszym czworonogiem.

Najlepsze miejsca mają też na swojej stronie internetowej galerię zdjęć lub filmy, na których możemy pooglądać jak zwierzęta spędzają czas w hotelu. Jeśli widać na nich, że psy wspólnie się bawią, węszą, zajmują się gryzakami, rozpracowują zabawki na inteligencję czy też zabawki do przysmaków lub spędzają czas z ludźmi, to znaczy, że opiekunowie hotelu dbają, by zapewnić psom wszystko to, czego one potrzebują.

Jaka opieka?
Koniecznie zapytajmy również o to, czy opieka w hotelu jest całodobowa i czy hotel posiada opiekę weterynaryjną. Niektóre hotele oferują także dowiezienie psa do naszego weterynarza (oczywiście za zwrotem poniesionych kosztów), co znacznie zminimalizuje stres psa w sytuacji, w której cokolwiek wymagałoby interwencji specjalisty.

Wszystkie dobre hotele będą wymagały od nas również książeczki zdrowia psa, aktualnych szczepień i odrobaczenia oraz zabezpieczenia psa preparatami przeciwko pchłom i kleszczom; nie wszędzie przyjmą również suczkę w okresie cieczki z obawy przed wpływem jaki wywarłaby ta sytuacja na samce przebywające w hotelu.

Prowadzący renomowane hotele zazwyczaj poproszą nas jeszcze o wypełnienie ankiety, która zawiera pytania dotyczące m. in. zwyczajowych godzin spacerów psa i opisu jak poszczególne z nich wyglądają, jego ulubionych form zabawy, preferowanych gryzaków, czynności pielęgnacyjnych za którymi zwierzę nie przepada, sytuacji w których czuje się niepewnie (burza,  wystrzały sztucznych ogni), poleceń, które pies zna i wykonuje, alergii na konkretny rodzaj pożywienia etc. Na pewno poproszą nas również o telefon pod którym będziemy uchwytni podczas pobytu naszego psa w hotelu.

Pamiętajmy również, że możemy też poszukać opinii o hotelach w Internecie. Chociaż niektóre hotele zamieszczają rekomendacje klientów bezpośrednio na swojej stronie, różnorodne opinie znajdziemy także na forach poświęconych zwierzętom.

Na zakończenie jeszcze jedna rada: pytajmy o wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Jeśli właścicielowi hotelu naprawdę zależy na kliencie oraz na dobru naszego psa, nie dość, że szczegółowo odpowie na wszelkie nasze pytania, to jeszcze sam zada nam ich sporo.