Myślisz, że twój pies lubi się przytulać? Bzdura!

Przytulanie wydaje się być jedną z najlepszych form okazywania uczuć. I rzeczywiście tak jest, ale wśród ludzi. Często mamy wrażenie, że sprawdzi się to także w naszej relacji z ukochanym psem. Niestety nie do końca. Jak pokazują badania, psiaki przytulania nie lubią.

Źródło: Fot. pixabay.com

Nam jest miło, a im?

Stanley Coren w swoim artykule dla „Psychology Today” opisał ciekawą praktykę obecną na niektórych amerykańskich uniwersytetach. W czasie sesji egzaminacyjnej studenci mają podwyższony poziom stresu. Badania pokazały, że kontakt z psami może go niwelować. Uczelnie organizują w tym okresie możliwość interakcji ludzi i zwierząt. Są to przeważnie psi terapeuci, albo tak zwane „dobrze ułożone” psiaki. Na studentów rzeczywiście działa to dobrze. Na czworonogi niestety niekoniecznie.

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sygnały, które wysyła nam psiak podczas przytulania. Co ciekawe, pierwszą próbą uwolnienia się nie są najczęściej wyszczerzone zęby, ale chęć ucieczki. Kiedy widzimy, że pupil ewidentnie chce wyrwać się z naszych objęć, pozwólmy mu na to. Przytrzymywanie psów na siłę podwyższa ich poziom stresu i intensyfikuje lęk.

Pokaż zęby!

Nieprzyjemne przytulanie może zwiększyć prawdopodobieństwo ugryzienia. Wcześniej pojawią się jednak inne ważne sygnały, które powinniśmy obserwować. Przede wszystkim psiak będzie...

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

1 2