My się soli nie boimy

Jak chronić psie łapy w zimie, kiedy na chodnikach jest mnóstwo soli? Od butów, po przemywanie. Jaki sposób zadziała.

Nie tylko zimno, ale wszechobecna sól mogą zaszkodzić psim łapom. Nie tylko zimno, ale wszechobecna sól mogą zaszkodzić psim łapom. Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Piękna pogoda za oknem sprawia, że trudno usiedzieć w domu czy pracy. Wspólne spacery z czworonogiem to jeden z najlepszych sposobów spędzania czasu na wolnym powietrzu – aktywnie, zdrowo i pożytecznie. Wiosną, latem i jesienią spacery nie są problemem. Wystarczy przypiąć do obroży smycz, otworzyć drzwi i w drogę. Ale co zrobić, kiedy temperatura spada do -20 stopni Celsjusza, a na chodnikach zalega gruba warstwa soli.

Przede wszystkim nie panikować. Nie trzeba od razu kupować kuwety i uczyć psiaka załatwiania się do niej. Przede wszystkim trzeba rozejrzeć się i poszukać w swojej okolicy odpowiedniego podwórka. Znalezienie go jest bardzo ważne, ponieważ w takich miejscach zazwyczaj nikt nie sypie solą. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą woreczki na psie kupy, zwłaszcza jeśli odwiedzacie sąsiednie podwórka. Jeśli będziecie sprzątać po swoich psiakach unikniecie nieprzyjemności związanych z awanturującymi się sąsiadami.

Co do samej soli. Nie należy nadmiernie się jej obawiać. To nie żrący kwas. Ręce nam nie odpadają po tym, jak dosypujemy jej do zupy. Podobnie jest z psami. Nie otworzą im się rany przez to, że przejdą kilka metrów po chodniku, gdzie ktoś wysypał sól. Jednak, aby zaoszczędzić psu dyskomfortu i podrażnień, po powrocie ze spaceru należy dobrze umyć łapki pupila. Jeśli tego nie zrobimy z pewnością nasz pies sam się tym zajmie, używając swojego języka. A jak wiadomo psy nie powinny jeść soli, bo ta im szkodzi.

Jeśli psiak z jakiegoś powodu nie może stykać łap z solą (np. z powodu rany), to można mu założyć odpowiedni bucik lub buty ochronne. Nie mówimy tutaj o czerwonych lakierkach z kokardkami. Buty ochronne mają osłaniać łapę przed dostępem brudu i wody. Nie powinny łatwo się ściągać, tak aby psiak sam ich sobie nie zdjął. Można je kupić w różnych kolorach i rozmiarach.

REKOMENDOWANE PRODUKTY:

Źródło: butik.zpazurem.pl
 
Źródło: butik.zpazurem.pl
 
Źródło: butik.zpazurem.pl

Jeśli naszemu psiakowi nic nie dolega, ale chcemy mieć pewność, że jego łapy są bezpieczne, możemy posmarować je dedykowanym łapom preparatem. Produkty takie dostępne są niemal w każdym sklepie zoologicznym. Balsamy nie tylko zapobiegają podrażnieniom wywołanymi solą, ale również chronią przed odmrożeniami. Dodatkowo wygładzają i pielęgnują skórę, dlatego można je stosować zarówno przed, jak i po spacerze.