Muzyka klasyczna uspokaja zwierzęta

Powszechnie uważa się, że muzyka łagodzi obyczaje. Naukowcy zaś twierdzą, że może mieć korzystny wpływ na samopoczucie nie tylko ludzi, ale także zwierząt. W schronisku Frederick County Animal Control and Pet Adoption Center położonym w niewielkim miasteczku Frederick w stanie Maryland czworonogi mają możliwość wsłuchania się w dźwięki muzyki klasycznej najbardziej znanych kompozytorów.

Muzyka dla psów staje się coraz popularniejsza Muzyka dla psów staje się coraz popularniejsza Źródło: Shutterstock

Pracownik instytucji Didi Colp powiedział, że spokojny dźwięk utworów skompowanych przez sławnych klasyków wpływa uspokajająco na psy, ułatwia im relaks i zasypianie. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu stanowego w Kolorado, które niedawno opublikowano w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie weterynaryjnym „The Journal of Veterinary Behavior”. Umiejętność rozładowania negatywnych emocji jest szczególnie ważna w miejscu, gdzie większość zwierząt czuje się spięta, zdenerwowana i odrzucona. Każdego dnia czworonogi słuchają muzyki przez czternaście godzin. Głośniki są wyłączane tylko w czasie ciszy nocnej.

W 2002 roku psycholog Deborah Wells badała wpływ różnych gatunków muzyki na samopoczucie psów. Eksperymenty potwierdziły, że muzyka klasyczna oddziaływuje dużo lepiej na czworonogi niż muzyka popularna czy nawet rozmowa człowieka ze zwierzątkiem. Z kolei gdy tylko psy słyszały muzykę z gatunku heavy metal zaczynały nerwowo biegać po klatkach i głośno szczekały manifestując w ten sposób swoje niezadowolenie. Zdaniem Wells pomimo przeprowadzonych badań nadal nie wiadomo jakie instrumenty muzyczne wydają najbardziej przyjazne dla zwierząt dźwięki. Dlatego fragmenty niektórych utworów klasycznych znacznie bardziej poprawiają samopoczucie czworonogom niż inne kawałki. Z kolei pracownicy schroniska w Maryland zaobserwowali, że ich podopieczni bardzo pozytywnie reagują na muzykę relaksacyjną. Dlatego od czasu do czasu dla urozmaicenia włączają im różne melodie zawierające naturalne dźwięki emitowane przez ptaki czy zwierzęta. Dzięki temu, że psy stają się spokojniejsze wzrasta szansa na to, że lepiej odnajdą się w nowych domach.

W Stanach Zjednoczonych powstały już nawet serwisy internetowe promujące muzykę przeznaczoną specjalnie dla zwierząt. Osoby zainteresowane tą tematyką powinny odwiedzić anglojęzyczną stronę https://icalmpet.com/ na której zamieszczono fragmenty utworów muzycznych dla psów i kotów.

 

Źródło: Petside, Through a Dog's Ear