Mruczek z modnym gadżetem

Producenci kocich zabawek tradycyjny kłębek nici już dawno odesłali do lamusa. Powód? Dziś jego miejsce zajmują interaktywne tunele, sprężynowe wędki czy wibrujące myszki wypełnione kocimiętką. A wszystko to zgodnie z twierdzeniem, że kocie gadżety uwieść mają nie tylko pupila, ale przede wszystkim jego pana.


Kot w hamaku? Gadżet nie tylko dla leniwych mruczków. Kot w hamaku? Gadżet nie tylko dla leniwych mruczków. Źródło: Shutterstock

Społeczeństwo konsumpcyjne rządzi się zasadą uwodzenia: wciąż nowe produkty przykuwają naszą uwagę, kuszą nas nie tyle użytecznością, ile obietnicą poprawy naszego statusu w oczach innych. Chcąc nie chcąc, w wir konsumpcyjnej machiny wciągnięte zostały także domowe czworonogi. Ich rasa, wygląd, jak również posiadane przez nie gadżety stają się dzisiaj swego rodzaju świadectwem statusu społecznego właściciela. Zachęceni tą perspektywą, producenci kocich zabawek prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej nowatorskich projektów, które zwierzęciu umilą czas, a jego panu pozwolą skutecznie wyróżnić się wśród innych kocich amatorów.

Z ludzkiego podwórka

Bardzo często współczesne kocie gadżety w znacznej mierze przypominają przedmioty, które pierwotnie wymyślone zostały z myślą o człowieku. Stąd tak wielka kariera wszelkiego rodzaju ubranek, wśród których najchętniej wybierane są polarowe kubraczki i wszelkiego rodzaju nakrycia głowy. Japończycy wymyślili nawet całą gamę kocich strojów, w znacznej mierze stylizowanych na ubrania z dawnych epok. Dużą popularnością cieszą się także kocie hamaki, sofy, a nawet perfumy, których producenci przekonują o ich doskonałym wpływie na sierść naszego ulubieńca. Niedawno z myślą o kotach wyprodukowano także kolekcję biżuterii, a nawet specjalne kocie Spa.

Zamiast kłębka

Radykalnej zmianie uległ też sposób myślenia o kociej zabawie. Dziś kolorowa włóczka przestała już wystarczać, a jej miejsce zajęły elektroniczne, często interaktywne przedmioty. Ich producenci zgodnie przekonują, że celem gadżetów takich jak labirynty na przysmaki, myszki wypełnione kocimiętką, czy podgrzewane przytulanki, jest poprawienie zwinności i refleksu naszego ulubieńca. Tymczasem wydaje się, że spora część kocich akcesoriów tworzona jest nie tyle z myślą o zwierzętach, ile o ich właścicielach, kierujących się przy wyborze gadżetów dla swych ulubieńców przede wszystkim modą.

Przenośne lokalizatory GPS, specjalnie dla czworonogów zaprojektowane dzwonki do drzwi czy aparat fotograficzny przyczepiany do obroży kota, który to aparat – jak przekonują producenci – ma pomóc człowiekowi w spojrzeniu na świat oczyma ukochanego czworonoga, to tylko niektóre z dostępnych dziś na rynku akcesoriów. Trudno oczywiście kwestionować pomysłowość i oryginalność kocich gadżetów, nieco łatwiej – jak się zdaje – użyteczność i funkcjonalność niektórych z nich.

My zapraszamy na zakupy gadżetów i innych akcesoriów dla mruczków do pazurowego Butiku: http://www.zpazurem.pl/sklep/dla-kota