Mokra karma dla kota – jak dużą puszkę wybrać?

Kupując jedzenie dla kota warto zwrócić uwagę nie tylko na jego skład. Należy też starannie zaplanować to, ile takiej karmy trzeba jednorazowo kupić. Lepiej zamówić 12 puszek, a może 24 saszetki? Czy zapas jedzenia na rok ma sens, czy lepiej częściej składać zamówienia? Jaka mokra karma dla kota będzie najlepszym rozwiązaniem? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Źródło: Redakcja

Jak poprawnie karmić kota?

Oczywiście chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że podstawą żywienia naszego czworonożnego pupila powinna być dobra, mokra karma dla kota. Ona bowiem dostarczy zwierzakowi nie tylko właściwej dawki kalorii i wielu składników odżywczych. Jednocześnie dobrze nawodni organizm. Karmę suchą można stosować od czasu do czasu, by zadbała o ścieranie płytki niezbędnej, a jednocześnie zaspokoiła raz po raz kocią potrzebę gryzienia. Wówczas należy też właściwie dostosować dawkowanie karmy. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na opakowaniu każdego produktu. Należy wziąć przy tym pod uwagę wiek kota, jego wagę, a także stopień codziennej aktywności. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ można doprowadzić swojego pupila do otyłości.

 

Jaką karmę warto wybrać?

Wybór odpowiednich opakowań kociej karmy to częsty dylemat właścicieli czworonogów. Jak bowiem wiadomo, im większa puszka, tym taniej. Otwarta mokra karma dla kota ma jednak ściśle określoną trwałość. Nie jest tak, że można taką puszkę pozostawić na dwa tygodnie w lodówce. Właśnie dlatego posiadając tylko jednego kota, lepiej postawić na mniejsze dawki. Najczęściej w sklepach zoologicznych można spotkać się z saszetkami o pojemności 85 gramów, a także puszkami o pojemności 200 gramów, 400 gramów, a nawet 800 gramów. Dzienna zalecana porcja do spożycia oscyluje najczęściej w okolicy 200 gramów w odniesieniu do dorosłego kota, który jest dość aktywny. Oczywiście puszki nie dajemy jednak "na raz". Należy ją dzielić na co najmniej trzy, a najlepiej pięć posiłków.

 

Które opakowania będą najlepsze?

Właściciele jednego kota kupują zatem najczęściej saszetki o pojemności 85 gramów, które serwują w całości albo dzielą na dwa posiłki. Często też decydują się na puszki o pojemności 200 gramów, z tym założeniem jednak, że przechowywane są w lodówce przez jeden dwa dni i dzielone na kilka posiłków. Właściciele kilku czworonogów mają natomiast nieco większą swobodę. Mogą już zdecydować się na puszki o pojemności 400 gramów lub 800 gramów. Należy jednak zadbać o to, by nie były one otwarte przez więcej niż dwa-trzy dni. Wówczas mokra karma dla kota zachowa świeżość i będzie chętnie zjadana przez naszego pupila. A jakie zapasy warto zrobić? To już zależy od dostępnego miejsca do przechowywania, bo puszki najczęściej mają roczny lub nawet dwuletni termin ważności.