Mój pies ma lęki

Lękliwy pies to spory problem, nie tylko dla właściciela. Takiego pupila trudno oduczyć niewłaściwych zachowań. Trzeba wiedzieć z czego one wynikają i w jaki sposób radzić sobie z psim strachem.


Lek przed weterynarzem może się wydawać normalną reakcją, ale może też oznaczać, że psi strach ma głębsze podłoże. Lek przed weterynarzem może się wydawać normalną reakcją, ale może też oznaczać, że psi strach ma głębsze podłoże. Źródło: Shutterstock

Stany lękowe u psa są uciążliwym zaburzeniem zachowania. Sprawiają one problemy tak psu, jak i jego właścicielowi. Psy odczuwają lęk przed innymi psami lub ludźmi. Boją się dźwięku grzmotów i eksplodujących fajerwerków. U niektórych zwierząt pojawiają się lęk separacyjny, lęk przed lekarzem i wszelkimi zabiegami pielęgnacyjnymi, takimi jak toaleta uszu, oczu, zębów etc.

Dla psa z fobią miejską przespacerowanie się wzdłuż ruchliwej ulicy, gdzie natężenie hałasu jest ponadprzeciętne, powoduje ponadprzeciętne reakcje. Są psy, które za dnia nie wychodzą z domu lub takie, które ograniczają spacer jedynie do znanej sobie przestrzeni, np. dookoła budynku. Wyprowadzanie lękliwego psa na spacer wiąże się z poważnym ryzykiem utraty panowania nad zwierzęciem. Lęk wobec ludzi czy psów może prowokować ucieczkę lub agresję. Reszta lęków poza silnym wzburzeniem i stresem może prowadzić do panicznej, ślepej ucieczki. Nie trzeba dodawać, jaki problem ma pies odmawiający wyjścia na spacer.

Skąd się biorą takie stany? Bardzo często są wynikiem zaburzonego okresu socjalizacji, który u psów przypada między 3-12 tygodniem życia. Sprzyjają temu hodowle klatkowe, wszelkie urazy z przeszłości – pobyt w schronisku, wypadki, złe traktowanie, częste zmiany właściciela, a także przymusowa izolacja od właściciela. Wreszcie psy mogą mieć, podobnie jak ludzie, różną konstrukcje psychiczną. Jedne mniej, inne bardziej skomplikowaną.

Postępowanie z takim lękliwym psem powinno być bardzo umiejętne i rozsądne. Zdecydowanie wskazana jest współpraca z trenerami i/lub behawiorystami oraz lekarzami weterynarii. Nie można takich lęków lekceważyć, ponieważ pogłębione mogą doprowadzić psa do wywołanej strachem agresji.