Mój pies ciągle coś żuje.

Żucie to jeden ze sposobów, w jaki psy poznają świat. Szczególnie szczeniaki – eksplorują otoczenie poprzez wąchanie, próbowanie, czy właśnie przeżuwanie przeróżnych… przedmiotów! Może to być też sposób na poszukiwanie jedzenia, czy zabawę. Zdecydowanie żucie ma wiele plusów. Dlaczego w takim razie należy na nie uważać?

Źródło: Fot. pixabay.com

Naturalny zapał psów do przeżuwania i gryzienia służy m.in. utrzymaniu zębów i dziąseł w jak najlepszej formie. Zwierzęta mają swoją mądrość. Przeważnie instynktownie wiedzą, co jest dla nich dobre. Zdarza się jednak, że pozytywne sposoby radzenia sobie z przeróżnymi potrzebami – zarówno fizjologicznymi, jak i emocjonalnymi – zaczynają być wykorzystywana przez zwierzaka w destrukcyjny sposób. Tak też może być właśnie z żuciem.

Zauważ mnie!

Niektóre psy żują, bowiem tylko wtedy otrzymują uwagę, nawet jeśli jest ona negatywna. Emocjonalne potrzeby psa są bardzo ważne. Jeśli na co dzień nikt nie jest nim zainteresowany, a dopiero pogryzienie jakiegoś przedmiotu sprawia, że domownicy w ogóle zauważają jego obecność, nic dziwnego, że zacznie wykorzystywać ten właśnie sposób, by zyskać więcej atencji. Właściciele psów nieumyślnie nagradzają tym samym jego negatywne zachowania, a nie doceniają dobrych, o czym pisze „webvet.com”.

Żucie, gryzienie i inne negatywne zachowani psa mogą być także odpowiedzią na lęk. Jeśli pies znajdzie się w przestrzeni, która wywołuje w nim poczucie niebezpieczeństwa, może żuć i kopać w celu znalezienia ucieczki. Co więcej, jeśli pies jest w stanie nadmiernej ekscytacji, lęku, czy też w sytuacji konfliktu (np. separacja z właścicielem), także może starać się radzić sobie z napięciem właśnie poprzez destrukcyjne zachowania tego typu.

Zmiany, zmiany, zmiany

Jak sobie radzić z sytuacją, gdy zauważymy, że nasz pies nadmiernie oddaje się żuciu przeróżnych przedmiotów? Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę. Jednym z najlepszych sposobów na jej określenie może być prowadzenie dzienniczka codziennych czynności naszego czworonoga. Zapisujemy w nim czas i miejsce, kiedy i gdzie pies żuje. Zapisujemy też, co wydarzyło się bezpośrednio przed tego typu zachowaniem i co robią ludzie z otoczenia zwierzaka, gdy go na tym przyłapią. Czy krzyczą? Czy nie zwracają najmniejszej uwagi? Czy wręcz przeciwnie – chwalą?

Finalnym celem jest oczywiście powstrzymanie niepożądanego żucia, ale najpierw należy skupić się na zapewnieniu pozytywnego, "wzbogaconego" środowiska dla psa. Dopiero w takich warunkach będzie on mógł wywoływać więcej dobrych i pożądanych zachowań, a my – opiekunowie – będziemy mogli go za nie chwalić i nagradzać. Odpowiednia nagroda spowoduje ich utrwalenie oraz zaniechanie poprzednich, szkodliwych nawyków.

Pozytywne środowisko to przede wszystkim przestrzeń, która da psu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Pozwoli też na kreatywne spędzanie czasu, eksplorację i zabawę. Warto zapewnić zatem naszemu pupilowi atrakcyjne zabawki, których żucie nie będzie nadużyciem z jego strony. Często przedmiotem, który znajduje się nagle w pysku psa jest pilot od telewizora: „Spróbuj zamiast niego podsunąć mu zabawkę lub inny przedmiot, który może gryźć. Koniecznie pochwal go, gdy skupi się na niej” – pisaliśmy w naszym portalu >>KLIK<<

Zmiana nawyków czworonoga wymaga czasu i naszego zaangażowania. Pozytywny przemiany warte są jednak starań, bowiem skorzystają na nich obie strony.

 

Źródło:webvet.com