Czy twój pies ma modzele?

Twój pies ma suche zgrubienia na łokciach, z których w dodatku czasem sączy się jakiś płyn? Spokojnie to tylko modzele, niemniej jednak trzeba o nie odpowiednio zadbać skoro już powstały. U niektórych ras powstają częściej niż u innych, a u niektórych wcale. W której grupie ryzyka jest twój pies?


Źródło: shutterstock

Modzelami zwykło nazywać się skórę, która uległa nadmiernemu pogrubieniu z jednoczesnym nadmiernym złuszczaniem się naskórka i jego przebarwieniami w okolicy stawów łokciowych psa (wyjątkowo rzadko stawów kolanowych).

Szczególnie predysponowane do wystąpienia tego typu zmian wydają się być psy dużych, masywnych ras. Powstaje ono na skutek permanentnego mechanicznego drażnienia skóry, które ma miejsce podczas leżenia, wstawania i kładzenia się psa. Nadmierny nacisk na twarde podłoże podczas leżenia zwierzęcia oraz drażnienie podczas wstawania i kładzenia się są bezpośrednią przyczyną modzeli. Leżący pies przekłada swój ciężar na łokcie. Wstając odbija się z łokci i przyjmuje pozycje stojącą. Kładąc się opada na łokcie i dopiero później kładzie całe ciało. To właśnie te chwile są powodem stałego nadmiernego mechanicznego uszkadzania naskórka.

Wraz z upływem czasu powstają modzele. U ras większych i cięższych powstają szybciej. U ras mniejszych wolniej. Natomiast u ras średnich i małych oraz miniaturowych prawie się ich nie spotyka.

Oprócz parametrów psa bardzo istotne znaczenie odgrywa posłanie, tudzież podłoże na którym pies się kładzie. Twarde podłoże typu terakota, beton, twarde klepisko w kojcu znacznie sprzyja powstaniu zmian.

Pierwsze niepokojące zmiany zauważyć można u psów już po ukończeniu 4 – 5 roku życia. Początkowo poza zmianą okrywy włosowej i pojawieniu się przebarwienia nic specjalnego psu nie dolega. Jednakże z czasem powiększają one swoją powierzchnię, stają się twarde, suche, popękane, niekiedy nawet sączące.

Pomoc polega na dezynfekowaniu zmian łagodnym środkiem dezynfekcyjnym np. Rivanolem, natłuszczaniu naskórka z użyciem np. popularnego Linomagu. Jednakże najważniejsze jest dbanie o legowisko psa, które powinno być odpowiednio miękkie. Niestety w przebiegu zaniedbanych przypadków modzeli dochodzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych wymagających antybiotykoterapii po wcześniejszym wykonaniu wymazu, posiewu i antybiogramu w badaniu mikrobiologicznym

Trzeba jeszcze wspomnieć o zapaleniu torebki stawowej stawu łokciowego, którego podłożem są te same przyczyny. Toteż rodzaju posłania na którym leży nasz podopieczny nie wolno lekceważyć.