Minu, kto to taki?

Lubicie koty? Jesteście ciekawi ich natury? Z pewnością polubicie i Minu! Ta młoda, niezwykła dziewczyna odkryje przed Wami kocie tajemnice i zaprosi do wspaniałej przygody.

Źródło: Wydawnictwo Hokus-Pokus

 Wyobraźcie sobie, że Minu była wcześniej kotem. Tak! Miała cztery łapy, mięciutką sierść i puszysty ogon. Teraz też pomrukuje, drapie, łasi się i nadal smakują jej ptaszki. I nawet jeśli dzisiaj jest zwyczajną (czy aby taką zwyczajną?) dziewczyną, śpiewa od czasu do czasu koci song "Miau-miau" i świetnie mówi w kocim języku. Ta ostatnia umiejętność przydaje się jej panu, Tobiaszowi, który pisze artykuły do gazety. Dzięki kociej agencji prasowej dowiaduje się on o wielu ukrytych i tajemniczych sprawach. Wpędza go to w spore tarapaty, ale dzięki Minu i jej kocim przyjaciołom wszystko dobrze się kończy. Minu i Tobiasz są nieśmiali i nieufni, wydają się być zagubieni w otaczającym ich świecie. Dopiero otwierając się na siebie i zaprzyjaźniając ze sobą zrozumieją, że boimy się tego, co nieznane i niezrozumiałe.

„Minu” to wspaniała opowieść o naturze ludzkiej i zwierzęcej, o naszych lękach i sposobach ich przezwyciężenia. Książka holenderskiej autorki Annie M.G. Schmidt (znanej z uwielbianej przez młodsze dzieci serii o Julce i Julku) została przetłumaczona na wiele języków, m.in. francuski, niemiecki, angielski, hiszpański, kataloński, włoski, norweski, szwedzki, islandzki, grecki, hebrajski, japoński i oczywiście polski, i wszędzie spotyka się z ogromnym zainteresowaniem młodych czytelników. „Minu" została nagrodzona Srebrnym Rysikiem w dorocznym konkursie na najlepszą książkę dla dzieci w Holandii, od tej pory – wydawana i wznawiana w kolejnych krajach – jest ulubioną lekturą kochających koty dzieci. 

Źródło: Wydawnictwo Hokus-Pokus


"Minu" (wydanie drugie, odświeżone)
Annie Schmidt
przeł. Joanna Borycka-Zakrzewska
Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2013