Marzec miesiącem sterylizacji zwierząt

Sterylizacja to zabieg, któremu ciągle poddawanych jest zbyt mało zwierząt domowych. Po tym, jak obalone zostały mity związane z tym, że kotka czy suczka powinny chociaż raz w życiu urodzić małe, a wykastrowany pies czy kocur staje się nieszczęśliwy, warto zdać sobie sprawę, że zabieg ten jest jedynym skutecznym sposobem zapobiegającym niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt, a co za tym idzie jedynym skutecznym i długofalowym rozwiązaniem problemu tysięcy porzuconych psów i kotów w Polsce. Między innymi również po to rusza organizowana przez Fundację For Animals- Ogólnopolska Akcja Sterylizacji - Marzec 2014.

Źródło: http://akcjasterylizacji.pl/

Korzyści wynikające z zabiegu

Zabieg sterylizacji (pojęcie umowne, usunięcie narządów rozrodczych to kastracja) polega na usunięciu macicy i jajników u samicy i jąder u samca. Operację wykonuje lekarz weterynarii, zwierzę jest pod pełną narkozą, po zabiegu otrzymuje leki przeciwbólowe. Zabieg chroni naszego pupila przed wieloma chorobami tj, nowotwory sutków u samic, ropomacicze, nowotwory jąder, eliminuje również problem ciąży urojonej u suczek i kotek.

Należy unikać antropomorfizacji i twierdzeń, że zwierzak po zabiegu czuje się smutny, bo nie będzie mógł mieć potomstwa itp. Zwierzę wysterylizowane nie ma świadomości tego, a po zabiegu często uspokaja się i wycisza.

Nie dopuśćmy do tego, aby potomstwo naszego kota czy psa w pierwszym, drugim, czy piątym pokoleniu zasiliło szeregi nieszczęśliwych stworzeń w schroniskach - bądźmy odpowiedzialnymi właścicielami, sterylizujmy swoje zwierzęta.     

 

Akcja Sterylizacji 

Źródło: http://akcjasterylizacji.pl/

Przez cały marzec 2014 na terenie całej Polski, niektóre placówki weterynaryjne będą wykonywać zabiegi sterylizacji/ kastracji psów i kotów w specjalnych, niższych cenach.

Zgodnie z regulaminem akcji maksymalne ceny zabiegów wynoszą:

  • Kocur- 60 zł
  • Kotka- 100-120 zł
  • Pies (mały i średni) do 35 kg- 120 zł
  • Pies duży- 170 zł
  • Suka (mała i średnia) do 35 kg- 200 zł
  • Suka duża- 250 zł

Mapa lecznic biorących udział w akcji znajduje się pod tym adresem.

Pies przeznaczony do zabiegu musi być zdrowy!

 

Dlaczego to takie ważne

Jeśli sądzisz, że pilnujesz swojego kota czy psa, że nie zdarzy mu się „wpadka”, że nawet, jeżeli się zdarzy to znajdziesz szczeniakom bądź kociakom wspaniałe domy, że przecież nie będziesz pozbawiał stworzenia narządów...itp. to jesteś w błędzie.

Z raportu NIK jasno wynika, że bezdomność zwierząt wzrasta, a co czwarte zwierzę w schronisku umiera. Zyskują na tym hycle, którzy pod przykrywką humanitarnej opieki nierzadko okrutnie znęcają się nad psami i kotami. Nie wszystkie zwierzęta w polskich schroniskach urodziły się bezdomne, część miała opiekunów i ciepły kąt….do czasu.

Za to każde z tych skrzywdzonych, poniewieranych czworonogów miało psią lub kocią matkę i ojca. Nie pozwól, aby twój zwierzak stał się rodzicem kolejnej tak nieszczęśliwej i często nikomu niepotrzebnej istoty.  

 

Więcej o akcji: http://akcjasterylizacji.pl/