Marihuana pomocna w leczeniu zwierząt

Podobnie jak w Polsce, także w Stanach Zjednoczonych toczy się dyskusja dotycząca legalizacji marihuany. Obecnie jest ona legalna jedynie w dwóch stanach: Waszyngton i Kolorado. Z kolei w Montanie, Nowym Meksyku i Dystrykcie Kolumbii może być stosowania w leczeniu ciężko chorych osób. Dodatkowo weterynarze coraz częściej zwracają uwagę na korzystny wpływ konopi indyjskich na zdrowie zwierząt.

Marihuana może być skuteczna w leczeniu niektórych chorób u czworonogów Marihuana może być skuteczna w leczeniu niektórych chorób u czworonogów Źródło: fot. Adrian Kwidzyński

Marihuana potrafi złagodzić objawy takich chorób, jak stwardnienie rozsiane, nowotwór, zespół nabytego niedoboru odporności (AIDS) i wielu innych. W tych stanach, gdzie jej użycie medyczne jest dozwolone, stosuje się ją obecnie nie tylko w leczeniu ludzi, ale także ciężko chorych zwierząt. Niestety w przypadku czworonogów powoduje ona często szereg skutków ubocznych takich jak: uczucie dezorientacji, nadmierna nerwowość i stres. Niemniej, marihuana podawana czworonogom w odpowiedni sposób ma też działanie terapeutyczne, gdyż między innymi zmniejsza uczucie bólu fizycznego oraz powoduje rozluźnienie mięśni. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich dawek, których wielkość uzależniona jest od kondycji leczonego zwierzaka i jego masy ciała.

Amerykański weterynarz Doug Kramer leczył marihuaną swoją chorą na raka suczkę rasy husky o imieniu Nikita. Kramer zauważył, że efektem kontrowersyjnej terapii była poprawa apetytu u Nikity. Poza tym suczka nie odczuwała tak silnego bólu fizycznego i związanego z nim dyskomfortu psychicznego. W jednym z wywiadów Doug Kramer stwierdził, że z jego wieloletniego doświadczenia w pracy weterynarza wynika, że sporo czworonogów nie toleruje większości lekarstw przeciwbólowych, przeciwlękowych lub antydepresyjnych. Często organizm psów nie wykazuje żadnych reakcji na tego typu lekarstwa i w rezultacie cierpienie fizyczne i psychiczne takich zwierząt jest ogromne. Wówczas, zdaniem Kramera, lekarstwa na bazie marihuany mogą okazać się dobrą alternatywą.

W weterynarii znane są także liczne przypadki leczenia marihuaną zapalenia stawów, obrzęków i różnego rodzaju stanów zapalnych u psów i kotów. Pomimo tego duża grupa weterynarzy jest przeciwna stosowaniu konopi indyjskich do leczenia zwierząt. Wielu lekarzy obawia się nadużyć ze strony pacjentów czy właścicieli czworonogów, którzy pod pretekstem różnych chorób i dolegliwości u swoich pupili mogą próbować wyłudzić recepty na trudno dostępną na otwartym rynku marihuanę. Dotyczy to zwłaszcza tych regionów świata, w których stosowanie konopi indyjskich dozwolone jest jedynie w celach medycznych. Dlatego w popularyzacji marihuany w weterynarii dużą rolę może odegrać pełna legalizacja i depenalizacja konopi indyjskich. Trudno jednak w tej chwili przewidzieć, czy marihuana stanie się legalna w większości krajów europejskich w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu lat.

 

Źródło: Global Animal