Mały pies, długie życie

Przewidywana długość psiego życia zależy między innymi od jego rasy. Dla niektórych sporym zaskoczeniem może być, że maleńki chihuahua średnio żyje znacznie dłużej od potężnego doga niemieckiego. Okazuje się, że rasa też, ale to przede wszystkim wielkość psa determinuje ile lat będzie cieszył nas swoim towarzystwem. Dlaczego mniejsze psy żyją dłużej od psów dużych ras?

Źródło: Shutterstock

Ciekawe badanie przeprowadzono w Niemczech. Analizując dane dotyczące psów 74 ras (56000 zwierząt!) wyliczono, że wraz z każdymi 2 kg masy ciała długość psiego życia skracała się o 1 miesiąc. Inaczej mówiąc: im czworonóg był lżejszy, tym dłużej żył. Jak to możliwe? Istnieje kilka teorii.

Naukowcy sugerują, że mniejsze psy żyją dłużej, ponieważ rozwijają się wolniej. To pociąga za sobą także wolniejszy rozwój ewentualnych chorób – chodzi o tempo podziału wszystkich komórek, również na przykład tych rakowych. Nowotwory są częstą przyczyną śmierci dużych psów.

Inna hipoteza ma związek ze stężeniem hormonu wzrostu we krwi. Badania pokazują, że u mniejszych psów stężenie tego hormonu jest niższe, niż u zwierząt dużych. To przekłada się na dłuższe życie i zmniejszone ryzyko chorób związanych z zaawansowanym wiekiem. Wysokie stężenie hormonu wzrostu z kolei wiąże się z rosnącym ryzykiem śmierci z powodu nowotworów lub chorób serca.

Świadomość, kiedy konkretny czworonóg staje się seniorem, bezpośrednio przekłada się na jego zdrowie. Istnieją choroby objawiające się w schyłkowej części życia, które u różnych psów wykrywa się w różnym wieku – dla jednego będzie to na przykład 7 lat, dla innego dopiero 12. Można przyjąć, że jesień psiego życia to ostatnie 25% jego trwania. Portal petplace.com podaje taki oto przelicznik:

 

dla psów ważących ponad 35 kg – wiek senioralny zaczyna się około 6 roku życia

przy wadze 23-35 kg – około 8 roku życia

waga 7 – 23 kg – 9 lat

poniżej 7 kg – 11 lat

 

Podane liczby to tylko orientacyjna średnia. Trzeba pamiętać, że oprócz przewidywalnej średniej długości życia istnieje prawdopodobieństwo niespodziewanej choroby czy wypadku, a także genetyczne predyspozycje do zapadania na niektóre schorzenia – wtedy wagowy przelicznik na niewiele się zda. Generalna zasada pozostaje jednak niezmienna: im pies większy, tym szybciej się starzeje.

 

Korzystałam z:

www.petplace.com

www.petmd.com