Malezyjskie miasto pełne kocich pomników

Miasto pełne kotów, tych prawdziwych, wolno żyjących, i tych pomnikowych, o rozmiarach kilkakrotnie większych od człowieka. Malezyjskie miasto Kuching słynie nie tylko z plaż, ale i z cieszących się pełną swobodą kotów, które zasiedlają nawet... własne muzeum. 

Źródło: By amrumf, www.flikr.com, CC BY-SA 2.0

W jednym z języków malezyjskich kuching to właśnie kot. Miasto Kuching położone jest w Malezji, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, nad Morzem Południowochińskim. Będąc stolicą kulturalną stanu Sarawak, miasteczko niezmiennie przyciąga podróżnych z całego świata. Jednak nie tylko egzotyczna kultura, gorący klimat, piękne kobiety i krajobrazy są  tutaj  wabikami  turystów. Kuching, to miasto kotów, o czym świadczyć może śmiało nie tylko jego nazwa. W całym tym miasteczku,  na ulicach spotkać można niezliczoną ilość kotów, które nie tylko prześlizgują się co rusz między nogami przechodniów, ale i aktywnie uczestniczą w życiu jego mieszkańców. Mruczki wchodzą bez problemu do sklepów, punktów gastronomicznych lub wylegują się spokojnie w parkach, czy na chodnikach. Najbardziej jednak przyciąga uwagę w Kuching, niesamowicie duża ilość pomników kotów, porozsiewanych po całym mieście.

Źródło: By by rakugo, www.flikr.com, CC BY-SA 2.0
Co parę kroków zobaczyć można mniejsze lub większe statuetki tych uroczych czworonogów  uchwyconych w różnych pozach i wykonanych z przeróżnych materiałów. Atrakcją turystyczną są tutaj także przepiękne obiekty architektoniczne (meczety, twierdze, pałace, forty, muzea), kolorowe targowiska oraz krajobrazy. Największym jednak zainteresowaniem turystów cieszy się Cat Museum Północnej Rady Miejskiej.  Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone wyłącznie kotom. Na jego terenie zobaczyć można bogatą gamę kotów różnej maści, zapoznać się z ich historią, zwyczajami i poznać wiele ciekawostek dotyczących tego niesamowitego gatunku. Po  obejrzeniu wystawy każdy chętny skusić się może na zakup książki, albumu  lub pamiątki. Oczywiście wszystko obowiązkowo z kocim motywem wiodącym.

Cóż dodać - jeśli planujecie podróż do Azji, nie zapomnijcie odwiedzić Kuching, miasta kotów.