Makroskładniki w diecie psa i kota

Białka są zbudowane z aminokwasów, przy czym występują aminokwasy egzogenne i endogenne. Aminokwasy egzogenne muszą być dostarczane z zewnątrz-  w przeciwieństwie do aminokwasów endogennych - organizm nie jest w stanie ich wytworzyć . 

Źródło: pixabay.com

Makroskładniki w diecie psa i kota

Makroskładnikami, które uwzględnia się przy ustalaniu diety są: białko, węglowodany i tłuszcze. Białka są niezbędnym składnikiem diety psów i kotów. Białko ma kilka funkcji w organizmie takich jak: budulcowa, transportowa, odpornościowa, regulacyjna, enzymatyczna, przy czym:

  • U młodych i rosnących zwierząt służy przede wszystkim do budowy i rozwoju organizmu
  • U dorosłych do wyrównywania codziennych strat białka np. złuszczony naskórek oraz stałej przebudowy masy mięśniowej i narządów wewnętrznych.

Białka są zbudowane z aminokwasów, przy czym występują aminokwasy egzogenne i endogenne. Aminokwasy egzogenne muszą być dostarczane z zewnątrz-  w przeciwieństwie do aminokwasów endogennych - organizm nie jest w stanie ich wytworzyć . Występują też tzw. aminokwasy limitujące – oznacza, że trzeba uzupełniać ich poziom, aby nie wystąpiły niedobory.  Dla psów i kotów są to: lizyna, tryptofan, metionina. W przypadku braku metioniny obserwuje się np. spowolnienie wzrostu, zapalenia skóry i inne. Jednak to tylko część objawów występujących przy niedoborach aminokwasów – w zależności od rodzaju aminokwasu mogą być różne zaburzenia.

Dlatego ważne aby zapamiętać:

Zbilansowana dieta zawiera różne białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, aby pokryć zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne aminokwasy.

 

Zapotrzebowanie na białko jako takie nie istnieje

Istnieje zapotrzebowanie na różne aminokwasy egzogenne i azot. Jednak w praktyce ze względu na wygodę bilansowania posiłków wykorzystuje się białko, a jedynie w przypadku wystąpienia chorób wynikających z niedoboru aminokwasów układa się dietę w oparciu o zapotrzebowanie na aminokwasy.

Normy są ustalane dla całej populacji w postaci minimalnej zalecanej zawartości białka: i jest to 18% dla psów dorosłych, 22% dla szczeniąt, u kotów 26%, a u kociąt 30%. Zapotrzebowanie na białko jest wyższe u zwierząt rosnących, jednak podobnie wyższe zapotrzebowanie będzie się również pojawiać u psów aktywnych, pracujących, w ciąży lub karmiących, w niektórych stanach chorobowych i po przebyciu chorób.

Ilość białka niezbędnego dla organizmu zależy od wartości biologicznej białka i jego strawności. Wartość biologiczna oznacza, w jakim stopniu zawartość poszczególnych aminokwasów pokrywa zapotrzebowanie na nie. Dla porównania zawartość białka w kurczaku to 17,6%, w jagnięcinie 16,6, a w tuńczyku 53%. 

Z kolei na strawność białka wpływa wiele czynników: skład aminokwasowy, sposób obróbki produktu i czas trwania, jakość mięsa.

 

Tłuszcze i węglowodany jako makroskładniki

W/w normy oznaczają, iż czasem podwyższanie zawartości białka w posiłkach nie jest konieczne ponad normę, jednak pamiętajmy, iż główne makroskładniki to białko, węglowodany i tłuszczu. Ilość każdego z nich wpływa na zawartość procentową pozostałych, jak również na wartość energetyczną posiłku.  

Możemy bilansować dietę w oparciu o zwiększanie zawartości węglowodanów i tłuszczu. Pamiętajmy, iż tłuszcz podnosi smakowitość posiłku, jest efektywnym źródłem energii, jednak nadmiar może zbyć przyczyną otyłości.

A jak wygląda sytuacja w przypadku węglowodanów? Organizm wykorzystuje cukry proste i złożone jako źródło energii, ciepła, jak również są gromadzone m.in. jako tłuszcz. Wysoka zawartość węglowodanów złożonych w diecie zdrowego psa nie stanowi problemu, poza wyjątkiem, iż dla kotów zaleca się maksymalnie 42% węglowodanów w suchej masie. Natomiast nadmiar cukrów prostych i dwucukrów może być problemem dla zwierząt otyłych, jak również tych z cukrzycą. FOS, MOS wpływają korzystnie na mikroflorę układu pokarmowego. Włókno pokarmowe nie jest niezbędne, ale ma korzystny wpływ na układ pokarmowy.

Wnioski

Karmy zazwyczaj są zbilansowane pod kątem składu aminokwasowego. W przypadku przygotowywania posiłków w domu warto się poradzić dietetyka, aby przygotował optymalny skład posiłków. Organizm musi mieć dostarczony komplet aminokwasów, w odpowiedniej ilości, inaczej mogą się pojawiać różne problemy i choroby. Jeśli również przygotowujemy posiłki warto pamiętać, iż na strawność wpływa proces obróbki i powinniśmy przygotowywać posiłki tak, aby były jak najzdrowsze dla naszego zwierzaka.  W przypadku występowania jakichś objawów chorobowych np. zmiany koloru sierści może to oznaczać, iż nie pokryliśmy zapotrzebowania na jakieś aminokwasy i wówczas warto poradzić się specjalisty.




WIĘCEJ O ODŻYWIANIU PSA SZUKAJ W NASZEJ KOOCHNI >>>




Bożena Wróblewska

Hodowca psów, psycholog, udziela porad z różnych obszarów właścicielom zwierząt – specjalizuje się w psychologii zachowań, doborze psa do profilu właściciela  oraz diecie psa.  Właściciel marki karm bezzbożowych super premium My Lovely Dog, prowadzi sklep z akcesoriami i karmą niezbędną dla każdego właściciela www.mylovelydog.pl