Magnetoterapia i jej zalety

Magnetoterapia to metoda leczenia pulsującym polem magnetycznym niskiej częstotliwości. Jest jednym z elementów fizjoterapii. Jest to doskonała metoda kuracji uzupełniającej, jak i samodzielnej.

Źródło: Thinkstock

Pionierem magnetoterapii jest James Clerk Maxwel, szkocki fizyk i matematyk, odkrywca oddziaływań elektromagnetycznych. Terapia z wykorzystaniem pola magnetycznego niskiej częstotliwości powoduje przesuwanie się jonów, w następstwie czego wzrasta elektroujemność wewnątrz komórek. Pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie tlenu przez komórki, na które działa pole.

Reakcje organizmu, które są odpowiedzią na działanie zmiennego pola magnetycznego, tłumaczy się jego wpływem na aktywność niektórych gruczołów hormonalnych lub enzymatycznych. Terapia zmiennym polem ma również korzystny wpływ na walkę z wolnymi rodnikami tlenowymi. Cechą charakterystyczną jest przenikanie wytworzonej przez pole energii w głąb wszystkich warstw tkanek poddanych terapii.

Terapia magnetyczna składa się z serii zabiegów z wykorzystaniem urządzenia emitującego zmienne pole magnetyczne niskiej częstotliwości. Długość pojedynczej sesji trwa średnio od 5 do 30 minut. Terapia polem magnetycznym jest wykorzystywana przede wszystkim w zwalczaniu długotrwałych dolegliwości bólowych i stanów zapalnych. Stosowanie terapii magnetycznej przyczynia się do ogólnego rozluźnienia, działając rozkurczająco oraz redukując nadmierne napięcie mięśniowe. Magnetoterapia wykazuje również wysoką skuteczność przy działaniu anty obrzękowym (usprawnienie drenażu żylno-limfatycznego). Istnieje szereg wskazań do terapii np: choroby reumatyczne, bóle kręgosłupa, mięśni i stawów, urazy, przyspieszenie gojenia ran pooperacyjnych, choroby dróg oddechowych,  choroby dermatologiczne (szczególnie atopowe zapalenie skóry), choroby systemu nerwowego, choroby układu krążenia, choroby ginekologiczne. Pole magnetyczne wywiera również korzystny efekt na tworzenie się kostniny w przypadku utrudnionego zrostu kości. Wskazań do terapii jest zdecydowanie więcej niż przeciwwskazań, jednak do najważniejszych przeciwwskazań należą: ciąża, choroba nowotworowa, padaczka, gruźlica, ostre infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze i elektroniczne implanty.

Magnetoterapia to metoda leczenia posiadająca ogromną ilość zalet. Magnetoterapia przyspiesza i reguluje krążenie obwodowe oraz przyspiesza przemianę materii. Dodatkowymi zaletami jest możliwość szybkiej i skutecznej regeneracji całego organizmu poprzez umożliwienie komórkom swobodniejszego dostęp tlenu. Zaobserwowano również stabilizujący wpływ magnetoterapii na autonomiczny układ nerwowy oraz psychikę. Terapia wywiera także  relaksacyjne działanie na cały organizm, polecana jest więc zwierzętom spiętym, zestresowanym czy przemęczonym. Podczas terapii pacjent nie odczuwa żadnego negatywnego wpływu i jakichkolwiek symptomów dyskomfortu.  Zabieg można wykonywać u zwierząt posiadających gęstą okrywę włosową, gips i inne opatrunki, czy nawet endoprotezy.