Łupież u kotów

Koci łupież nie jest rzadkością. Zwierzęta te, podobnie jak ludzie, miewają problemy ze skórą. W przypadku ludzi łupież to głównie problem wizualny i kosmetyczny, ale u kotów może mieć on nawet podłoże chorobowe lub pasożytnicze. Zdrowego kota można rozpoznać po pięknym lśniącym futrze. Nagłe pogorszenie stanu okrywy włosowej może zwiastować łupież. 

Czesanie i szczotkowanie kota jest jednym ze sposobów na pozbycie się łupieżu Czesanie i szczotkowanie kota jest jednym ze sposobów na pozbycie się łupieżu Źródło: iStochphoto

Przypadłość ta z reguły pojawia się w większych ilościach u starszych mruczków, przede wszystkim dlatego, że starsze zwierzęta nie są w stanie dotrzeć językiem do każdej części ciała i w związku z tym mają kłopoty z utrzymaniem starannej higieny. Niestety łupież często wywołuje reakcje alergiczne u osób uczulonych na koty. Ponadto stanowi objaw, który może świadczyć o poważnych kłopotach ze zdrowiem mruczka. Dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać jego powstawaniu oraz co zrobić, gdy odkryjemy, że nasz pupil cierpi na taką przypadłość.   

Co to jest łupież?

Skóra składa się z kilku warstw. Znajdujące się w niej komórki przechodzą przez warstwy od wewnątrz na zewnątrz w określonym czasie. Tam ostatecznie umierają i złuszczają się z powierzchni skóry. Taka odnowa zachodzi w sposób ciągły i zwykle nie jest zauważalna, ponieważ komórki skóry są tak małe, że prawie ich nie widać. Ponadto liczba łuszczących się martwych komórek jest stosunkowo niewielka przy braku zaburzeń. Ponieważ koty są bardzo czyste i usuwają wiele zanieczyszczeń, w tym luźne włosy szorstkimi językami, zazwyczaj nie widać jakichkolwiek problemów. Istnieje jednak szereg sytuacji, w których złuszczanie się martwych komórek skóry przekracza normalny poziom.

Skąd bierze się łupież u kota?

Przyczyny łupieżu u kotów mogą być prozaiczne i niegroźne. Do takich zalicza się łupież powstający w okresie zmiany sierści z letniej na zimową w wyniku związanych z tym zmian metabolicznych. Problemy z łupieżem u kota pojawiają się z reguły w okresie zimowym, co jest spowodowane przebywaniem w sztucznie ogrzewanych pomieszczeniach. Wentylowanie pomieszczenia nie pomaga, ponieważ wilgotność powietrza na zewnątrz również jest bardzo niska. W tym przypadku białe płatki powstają na przesuszonej skórze, także u kotów lubiących wygrzewać się na źródłach ciepła. Na łupież cierpią częściej koty długowłose, które, mówiąc w przenośni, "nie nadążają z pielęgnacją". Podczas zmiany sierści długowłose koty powinny być czesane tak często, jak to możliwe, by wspomóc ten proces. Niekiedy uważa się jednak, że wbrew stereotypowi długość czy rodzaj sierści kota nie ma większego wpływu na powstawanie łupieżu. Czasami występowanie łupieżu  u kota może być również związane z niewłaściwych odżywianiem, a konkretnie z niedoborami żywieniowymi. Po uzupełnieniu diety o brakujące składniki odżywcze łuszczenie się skóry ustępuje. Niekiedy powstanie łupieżu jest objawem uczulenia mruczka na jedzenie lub środki czystości stosowane w domu. Problemy ze skórą mruczka mogą być wynikiem ukąszenia przez kleszcza czy pchłę. Ponadto na łupież często cierpią otyłe koty, które ze względu na masę ciała nie są w stanie odpowiednio zadbać o higienę osobistą. Tak samo dzieje się w przypadku kotów o ograniczonej mobilności, na przykład po wypadkach lub zabiegach operacyjnych.  

Kot ma łupież? Poznaj możliwe przyczyny jego powstawania

Poza wymienionymi wyżej przyczynami łupieżu jego źródłem mogą być procesy chorobowe. Grzybica skóry, pasożyty takie jak roztocza i pchły, również sprzyjają łupieżowi. W czasie wizyty u weterynarza może on wykonać testy skórne i dokładnie przyjrzeć się zmianom chorobowym pod mikroskopem. W ten sposób oceni, czy przyczyną wzmożonego świądu, wypadania sierści i łuszczenia się skóry są na przykład drobne roztocza. Wizyta u lekarza to pierwsze, co powinieneś zrobić, stwierdzając: "Mój kot ma łupież".

Koci łupież - jakie są objawy?

Małe, białe kropki można zobaczyć przyglądając się dokładnie sierści kota lub podczas jego szczotkowania. Najważniejsze, by problem potraktować poważnie i nie stawiać diagnozy na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Płatki suchej skóry pojawiają się najczęściej na grzbiecie i u nasady ogona. U ciemno ubarwionych zwierząt łatwo go zauważyć, w przypadku jasnych kotów sprawa jest bardziej skomplikowana. Najłatwiej dostrzec koci łupież podczas czesania. Bardzo zaawansowane przypadki widać wyraźnie nawet delikatnie głaszcząc kota. 

Łupież może być objawem cukrzycy lub nadczynności tarczycy, a choroby skórne, zwłaszcza grzybiczne, łatwo przenoszą się na ludzi. Niepokojące jest, gdy łupież nie ustępuje, sierść jest wyjątkowo matowa bądź kot drapie się aż do powstawania wyłysień. Miejsca pozbawione sierści nie muszą być związane z łupieżem. Nierzadko są objawem zaburzeń behawioralnych, czyli problemów natury psychologicznej. 

Najbardziej niebezpieczną chorobą, której objawem może być łupież, jest cukrzyca. Problemom z sierścią (kołtuniące się, matowe futro słabej jakości) towarzyszą inne, wyraźniejsze: apatia, zmęczenie. Wyraźnie zwiększa się pragnienie, u niektórych kotów widać niedowłady w zakresie tylnych łap i trudno gojące się rany. Ostre objawy, takie jak dezorientacja, wyraźna apatia i wymioty wymagają natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii. 

Jak postępować w przypadku wykrycia łupieżu u swojego kota?

Jeśli zauważysz u swojego kota łupież, po pierwsze- nie panikuj. Leczenie łupieżu u kotów nie jest tak skomplikowane, choć oczywiście zależy to od przyczyny. W przypadku wystąpienia alergii pokarmowej u kota należy pomyśleć o zmianie diety na taką, w której znajduje się alternatywne źródło białka. To na białko bowiem czworonożni przyjaciele są najczęściej uczuleni. Zalecana jest karma wysokiej jakości, bogata w naturalne składniki. W żywieniu kota najważniejsza jest jak największa zawartość mięsa, niska zawartość lub całkowity brak zbóż, konserwantów, cukru i sztucznych barwników. Można również zastosować specjalistyczną karmę hipoalergiczną. Na rynku można znaleźć nawet karmy przeznaczone dla zwierząt z problemami skórnymi. Suplementy diety, takie jak olej z łososia, biotyna, olej kokosowy czy olej szafranowy również poprawiają stan skóry i sierści. W szczególnych sytuacjach można skorzystać z profesjonalnej porady specjalisty od żywienia i w fachowy sposób ułożyć kocia dietę. 

W przypadku pozachorobowych przyczyn kociego łupieżu postępowanie koncentruje się na ich eliminacji. Jeśli źródłem jest przesuszona skóra kota, rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza, dystrybutor pary czy nawet mała miseczka z wodą, postawiona na grzejniku. Innym dobrym pomysłem jest szczotkowanie sierści zwierzaka zwłaszcza w tych miesiącach, w których gubi najwięcej włosów. Bardzo istotną rolę odgrywa profilaktyka polegająca między innymi na regularnym sprzątaniu mieszkania. Nie wolno również zapominać o regularnym czyszczeniu kuwety i myciu miseczek mruczka.  

Łupież u kota- w jaki sposób odbywa się leczenie?

Leczenie dolegliwości skórnych u mruczków jest dość skomplikowane. Często musi być prowadzone w porozumieniu z weterynarzem. Wymaga także sporej cierpliwości i dyscypliny. 

Najpóźniej po kilku tygodniach od wprowadzenia zmian, mających na celu wyeliminowanie kociego łupieżu, wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli objawy nie ustępują, ponowna wizyta u weterynarza jest niezbędna. 

W celu usunięcia pasożytów: pcheł i roztoczy używa się odpowiednich środków, skuteczniejsze są te, wydane z polecenia lekarza weterynarii. Ważny jest czas: pasożyty trzeba jak najszybciej i całkowicie wyeliminować. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zakraplania, w spraju lub proszku. 

W przypadku grzybicy do rozważenia jest leczenie od wewnątrz (tabletki) i od zewnątrz (maści, kremy). Również otoczenie kota: leżanki, posłania, kocyki należy zdezynfekować. 

Jak widać, istnieje kilka przyczyn, które mogą prowadzić do powstania kociego łupieżu. W każdym razie traktuj poważnie problemy skórne swojego domowego tygrysa i, jeśli to konieczne, zasięgnij porady weterynarza. Po znalezieniu dokładnej przyczyny łupieżu u kota możesz się go pozbyć. Zwykle nie trzeba długo czekać, aż problemy skórne znikną, a futro czworonożnego przyjaciela zalśni nowym blaskiem.