Lekcja 2 – Nauka aportowania

Dogfrisbee opiera się na aportowaniu przez psa dysku, także bez opanowania przez nas rzutów, a przez psa aportu, nic w tej dyscyplinie nie zdziałamy. 

Źródło: Zpazurem.pl

Aportowanie polega na przynoszeniu przez psa wyrzuconego przez człowieka przedmiotu lub zabawki. Pies powinien chętnie biec za aportem i równie chętnie go nam oddawać do ręki lub rzucać pod nasze stopy po to, by móc kontynuować zabawę.
 

NAUKA APORTOWANIA

Etap 1 – Zmotywowanie psa

Motywacja to podstawa każdego szkolenia psa, również sportowego. Żeby nauczyć czegokolwiek swojego psa, musisz go odpowiednio zmotywować. Zmotywujesz swojego psa do aportowania wtedy, kiedy pokażesz mu, że zabawa z Tobą jest świetna!

W nauce aportowania wykorzystuje się trzy psie instynkty: pogoń, chwytanie łupu i rozrywanie go, czyli szarpanie się i przeciąganie się zdobyczą.

Naukę aportowania zacznij od zabawy z psem w przeciąganie kawałka tkaniny lub polarowego szarpaka. Staraj się bawić z psem krótko, tak, aby ciągle czuł niedosyt zabawy z Tobą. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy przerywać zabawę wtedy, kiedy ta trwa w najlepsze.

Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
  

Etap 2 – Wprowadzanie innych zabawek

Kiedy Twój pupil chętnie przeciąga się szarpakiem i sam domaga się tej zabawy, pora wprowadzić do zabawy przeciąganie się tekstylnym talerzykiem. Pies wtedy uczy się, że zabawki mogą być różne, ale najfajniejsza jest zabawa z Tobą. 

Etap 3 – Wprowadzenie dysków

Teraz warto do zabawy wprowadzić dyski. Najpierw możesz zacząć od miękkich gumowych dysków takich, jak Softflite lub Fastback Flex. Zawołaj do siebie psiaka i pozwól mu chwycić dysk, poprzeciągaj się z nim chwilę. Zabawę oczywiście zakończ wtedy, kiedy trwa w najlepsze! Na koniec zamień dysk gumowy na plastikowy.

Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
  

Etap 4 – Aportowanie dysku

Do tego etapu możesz przejść, kiedy spełniasz dwa warunki. Po pierwsze, nauczyłeś się już rzucać rollera tak, aby dysk przez kilka metrów toczył się po ziemi w linii prostej. A po drugie, Twój pies chętnie szarpie się plastikowym dyskiem i sam nakłania Cię do tej zabawy.

Zawołaj psa do siebie i pokaż mu dysk. Zachęć czworonoga do jego złapania, machając przed nim dyskiem, pozwalaj mu na jego ściganie i chwytanie, ale nie wypuszczaj go ze swojej dłoni. Kiedy Twój psiak już skoncentrował się na dysku rzuć mu rollera. Pies powinien pogonić za toczącym się dyskiem. Kiedy go złapie, uciekaj od niego i przywołuj do siebie po imieniu, klaszcząc przy tym w dłonie po to, by zwrócić na siebie jego uwagę i wywołać w nim chęć podążania za Tobą. Kiedy psiak do Ciebie podbiegnie, przeciągaj się z nim dyskiem, w ten sposób nagradzasz go za to, że do Ciebie przybiegł. Pochwal go wylewnie słowami "dobry pies" i chwilę się z nim pobaw. 

Przytrzymanie psa jeszcze bardziej zmotywuje go do biegu za dyskiem. Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl

 
Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 
Nagrodą za przyniesienie dysku jest zabawa w przeciąganie i pochwały słowne. Źródło: Zpazurem.pl

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W NAUCE APORTOWANIA

Pozwalanie psu na porzucanie dysku kilka metrów przed sobą. Jeśli pies w ten sposób wypuszcza dysk, podejdź do upuszczonego dysku, zachęć psa, aby wziął go do pyska i oddał Ci talerzyk do ręki. Dbaj, by pies zawsze oddawał Ci dysk do ręki lub upuszczał go przy Twoich stopach. Za to nagradzaj go przeciąganiem i pochwałami „doooobry pies!”.

Zabieranie psu dysku po tym jak go przyniesie. Jeśli zabierzesz psu dysk po tym, jak Ci go przyniesie, to możesz być prawie pewien, że już drugi raz nie ze chce z dyskiem do Ciebie podejść, ponieważ będzie się bał, że mu go zabierzesz. Zabranie psu dysku jest dla niego stratą, więc nie możesz tego robić. Aby nagrodzić psa za przyniesienie dysku, przeciągaj się nim tak, jak robiłeś to na początku z szarpakiem i innymi zabawkami.