Lekcja 1 - Rzuty w dogfirsbee

Od czego zacząć swoją przygodę z dogfrisbee? Najpierw zacznij od siebie. Wyćwiczenie podstawowych rzutów dogfrisbee ułatwi Ci późniejsze treningi z psem. Nieumiejętne rzucanie dysków może Twojego psa zniechęcić do pracy z dyskiem lub co gorsza wyrządzić mu krzywdę.

Źródło: Zpazurem.pl

Darek Radomski, nasz trener, zaprezentuje trzy podstawowe rzuty w dogfrisbee, których będziesz mógł używać do późniejszych treningów ze swoim psem.
 

BACKHAND

Backhand to najpopularniejszy rzut w dogfrisbee, a jego opanowanie pozawala już myśleć o starcie w zawodach, ponieważ rzut ten wykorzystywany jest najczęściej w konkurencjach dystansowych dogfrisbee jak Toss & Fetch, Time Trial, Dog Dartbee i Long Distance.

Uchwyt beckhendowy. Dysk przytrzymuj od spodu, swobodnie trzema najmniejszymi palcami. Kciuk ułóż na wierzchu dysku, na jego wyżłobieniach. Zaś palec wskazujący, kontrolujący dysk, ułóż na dolnej krawędzi dysku.  

Palce wskazujący ułóż na dolnej krawędzi dysku. Źródło: Zpazurem.pl

Kciuk połóż na wyżłobieniach. Źródło: Zpazurem.pl
 
Ustawienie sylwetki. Przyjmij swobodną postawę z prawą nogą wysuniętą do przodu. Dysk trzymaj w uchwycie beckhandowym.  

Źródło: Zpazurem.pl

Dotknij krawędzią dysku przedramienia, następnie lekko wycofaj dysk.
Źródło: Zpazurem.pl
Wyrzucając dysk, najpierw prostuj ramię, następnie przedramię i na samym końcu nadgarstek.

Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
  

UWAGA! Ramię, przedramię i nadgarstek w chwili wyrzutu powinny stanowić jedną, prostą linię, a dysk w chwili wypuszczenia musi być lekko przechylony. Nie wypuszczaj dysku ustawionego prostopadle do ziemi, tylko pod lekkim kątem.

Staraj się nadać dyskowi jak największą prędkość obrotową. Wtedy będzie leciał długo i stabilnie, przez co stanie się łatwy do schwytania przez psa.

Dobrze wyrzucony dysk powinien lecieć równolegle do ziemi i łagodnie opadać.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY:

Wyrzucanie dysku ze zgiętym nadgarstkiem. Staraj się zawsze wyprostować nadgarstek w chwili rzutu, w przeciwnym razie dysk szybko wyląduje na ziemi, a pies nie zdąży go złapać. 

Kąt dysku. Nie wypuszczaj dysku równolegle do powierzchni ziemi. Ustaw talerzyk pod pewnym kątem, tak aby zewnętrzna strona dysku (będąca dalej od Ciebie), lekko opadała w chwili wyrzutu. Popróbuj trochę z ustawieniem kąta. Zwiększaj i zmniejszaj kąt, by osiągnąć satysfakcjonujący Cię tor lotu.

W chwili wyrzutu dysk powinien być ustawiony pod kątem! Źródło: Zpazurem.pl

ĆWICZENIA

Beckhend najlepiej ćwiczyć w parze. Ustaw się naprzeciwko partnera w odległości około trzech metrów i rzucajcie do siebie dyski, starając się, by te lądowały wprost do ręki partnera. W miarę postępów stopniowo wydłużajcie odległość od siebie, robiąc np. po jednym kroku do tyłu.

Źródło: Zpazurem.pl

Źródło: Zpazurem.pl
Można też ćwiczyć samemu, rzucając dyski np. do jakiegoś wyznaczonego celu. Może to być pudło, do którego będziemy starali się celować. W miarę postępów zwiększajmy odległość.  
 

ROLLER

Jest niezwykle przydatnym rzutem, szczególnie jeśli chodzi o zainteresowanie psa dyskiem frisbee oraz podczas treningów ze szczeniakiem i młodym psem, który jeszcze rośnie. Rzut ten świetnie nadaję się do nauki aportowania przez psa frisbee (napiszemy o tym więcej w Lekcji 3).  Poza tym roller świetnie nadaje się na rozgrzanie psa przed treningiem, a także jako nagroda za trening. Rzutem tym można ćwiczyć u psa szybkość i zwinność.

Uchwyt. W rollerze, podobnie jak w backhandzie, dysk trzymamy tzw. uchwytem backhandowym. Przykładamy dysk do przedramienia, a potem do ramienia. Najpierw prostujemy rękę w łokciu, a następnie w nadgarstku i wypuszczamy dysk, który powinien uderzyć o ziemię w odległości od nas ok. 3 metrów. Dobrze wyrzucony roller długo toczy się po ziemi w linii prostej.

Źródło: Zpazurem.pl

Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl

Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
  

NAJCZĘSTSZY BŁĄD:

W rollerze dysk powinien być ustawiony do powierzchni ziemi pod lekkim kątem (nie w pionie!). Dysk wyrzucany w pionie szybko będzie skręcał.

ĆWICZENIA

Roller, podobnie jak backhand, możemy ćwiczyć w parze. Ustawiamy się naprzeciwko partnera i rzucamy do siebie rollery, stopniowo w miarę postępów zwiększamy odległość między sobą.
 

FLOATER

Floater to jeden z najważniejszych rzutów w dogfrisbee, najczęściej wykorzystywany we freestyle’u .

Uchwyt. Dysk trzymamy do góry dnem. Kciuk spoczywa na wyżłobieniach na górze dysku, pozostałe palce spoczywają na dole dysku, na jego krzywiźnie. We floaterze dysk trzymamy poziomo na wysokości brzucha, równolegle do powierzchni ziemi.

Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 

Floater wyprowadzamy z wysokości brzucha i staramy się nie wyrzucać go wyżej, jak czubek naszej głowy. Dyskowi nadajemy delikatny ruch obrotowy (tzw. spin). Czas na próbę. Staraj się wyrzucić dysk w górę, nadając mu ruch obrotowy. W ten sposób wyrzucony dysk powinien wrócić/spaść do Twojej ręki.
Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 
Źródło: Zpazurem.pl
 
We floaterze chodzi o to, by dysk był łatwym do złapania przez psa łupem, żeby pies wiedział gdzie może się go spodziewać.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY

Dysk trzymany równolegle do podłoża. W ten sposób wyrzucony dysk jest narażony na podmuch wiatru, przez co traci swój kierunek lotu i „ucieka” psu, który usiłuje go złapać.

Nadanie psu za dużego spinu (ruchu obrotowego) pozbawia talerzyk spokojnego dryfowania w powietrzu, co utrudnia psu jego złapanie.

ĆWICZENIA

Ustaw się z partnerem naprzeciw siebie w niedużej odległości około dwóch metrów od siebie i delikatnie rzucajcie do siebie dysk tak, aby wznosił się na wysokość wzroku i obniżając swój lot spadał prosto w ręce partnera. Ruch ręki i lot powinny być „leniwe”. Obecne muszą być dwie fazy lotu – wznoszenie i opadanie. Stopniowo zwiększajcie między sobą dystans.

Źródło: Zpazurem.pl

Źródło: Zpazurem.pl
 

Sam również możesz ćwiczyć Floatera. Najlepiej rzucaj go raz prawą, a raz lewą ręką. Staraj się być w tym precyzyjny. Dbaj, by dysk wznosił się nie wyżej niż na poziom Twoich oczu, wracał po tym samym pionowym torze do Twoje dłoni, jego lot był stabilny, a dysk powinien wirować w płaszczyźnie równoległej do powierzchni ziemi.

Do roboty, powodzenia i miłego ćwiczenia! Uśmiech