Lekarstwa groźne dla kotów

Chociaż kot podobnie jak człowiek należy do ssaków, jego organizm nie toleruje wielu lekarstw przyjmowanych przez ludzi. Dlatego opiekując się mruczkiem trzeba zwracać szczególną uwagę na odpowiednie ukrycie i zabezpieczenie medykamentów tak, aby ciekawski kot nie miał do nich żadnej możliwości dostępu.

Niektóre lekarstwa stosowane przez ludzi są bardzo niebezpieczne dla kotów Niektóre lekarstwa stosowane przez ludzi są bardzo niebezpieczne dla kotów Źródło: Shutterstock

Warto uświadomić sobie, że bardzo często problem dotyczy popularnych i powszechnie stosowanych lekarstw. Najlepszym przykładem są środki przeciwbólowe zawierające takie substancje jak ibuprofen czy naproksen. Oba lekarstwa powodują u czworonogów poważne problemy z układem pokarmowym i nerkami. Bardzo niebezpieczny dla psów i kotów jest także popularny paracetamol, który może uszkodzić zwierzętom wątrobę, a także wpłynąć na obniżenie ilości czerwonych krwinek. W walce z uporczywym bólem wielu chorych używa również wyjątkowo silnie działającego środka o nazwie tramadol. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet bardzo niewielka dawka tego lekarstwa może spowodować u kota wymioty i drgawki.

Pomimo tego, że doświadczony weterynarz przepisze naszemu pupilowi odpowiedni jego zdaniem środek, zawsze przed rozpoczęciem leczenia powinniśmy najpierw dokładnie przeczytać ulotkę i upewnić się czy zalecana dawka będzie odpowiednia dla naszego czworonoga. Przykładowo bardzo groźne dla zwierząt mogą okazać się niektóre opioidowe środki przeciwbólowe.

W żadnym wypadku nie wolno podawać kotom leków zawierających acetaminofen lub oksykodon. Oba środki mogą wywołać w organizmie czworonoga prawdziwe spustoszenie, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Koty bardzo źle reagują także na leki antydepresyjne z grupy SSRI oraz alprazolam będący głównym składnikiem popularnego leku uspokajającego o nazwie Xanax. Co ciekawe w przypadku niektórych mruczków skutecznym i stosunkowo bezpiecznym lekarstwem na niektóre dolegliwości jest specjalna medyczna odmiana marihuany. Jej działanie różni się jednak w znacznym stopniu od tradycyjnych konopi indyjskich, których w żadnym wypadku nie wolno palić w obecności zwierząt.

 

Źródło: Catster