Lęk przed nieznajomymi

Przypadki kotów, które boją się obcych, są dosyć częste. Zwierzęta takie, w momencie odwiedzin, na przykład przez naszych znajomych, chowają się w najtrudniej dostępnych zakamarkach mieszkania. Zostają w nich dopóki w domu ponownie nie zapanuje spokój i cisza.

Źródło: shutterstock

Jeżeli jesteśmy właścicielami takiego zwierzaka, pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyciągać go siłą i zmuszać do niechcianej interakcji z ludźmi lub innymi zwierzętami. Powinniśmy uszanować wolę naszego kota, który w jednoznaczny sposób pokazuje, że nie czuje się pewnie. Najlepszym rozwiązaniem jest ignorowanie takiego zachowania i sowite nagrodzenia kota jeśli zdecyduje się do nas przyjść. Jeśli wybierzemy „rozwiązanie siłowe”, osiągniemy efekt odmienny od oczekiwanego. Pojawienie się gości stanie się dla naszego pupila przeżyciem traumatycznym, bo połączonym z agresywnym zachowaniem opiekuna. Utrwali to stan lęku i niepokoju, a co za tym idzie pogorszy całą sytuację.

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami młodego kotka, mamy jeszcze okazję do przekonania go, że pojawienie się obcych zapowiada same przyjemności. Wykorzystajmy ciekawość młodego zwierzaka. Poprośmy znajomych, aby po wejściu do mieszkania zachowywali się całkowicie obojętnie w stosunku do małego szkraba. Jeśli kotek sam nawiąże kontakt powinien otrzymać kilka smakołyków i chwilę uwagi. Następnie znowu należy zostawić go w spokoju. Najlepiej pozostawić u niego deficyt kontaktu z ludźmi niż zapewnić mu nadmiar wrażeń.

Jeżeli będzie powtarzać takie spotkania systematycznie, kilka razy w ciągu tygodnia pokażemy naszemu zwierzakowi, że nowi ludzie pojawiający się w mieszkaniu nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia, a wręcz przeciwnie czasami mogą okazać się bardzo przyjaznymi dostarczycielami różnych przyjemności.

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem