Jakich modeli dysków powinno używać się w zawodach i treningach dogfrisbee? Dlaczego dyski frisbee przeznaczone dla ludzi są niebezpieczne dla psów?
Frisbee
Walter Frederick „Ferd” Morrison - amerykański przedsiębiorca, wynalazca jest pomysłodawcą frisbee. Na pomysł latających dysków wpadł podczas zabawy, w której wraz z żoną Lu Nay rzucali sobie pokrywkami od puszek z popcornem, a ponieważ te szybko się niszczyły, zaczęli używać wykonanych z cyny, okrągłych form do ciasta. Z czasem Morrison założył firmę produkującą latające dyski wykonane już plastiku. W 1958 roku Morrison za ponad milion dolarów sprzedał prawa do swojego wynalazku firmie Wham-O produkującej różnego rodzaju zabawki (w tym słynne Hula-hoop).
Współcześnie nazwa „Frisbee” jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Wham-O dla produktów opartych na pomyśle Freda Morrisona. Terminem tym określa się także sport.
W dogfrisbee nie wolno używać dysków przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą powodować zranienia pyska psa oraz zniechęcić go do łapania talerza. |
Frisbee ma kształt talerza o średnicy ok. 20-25 cm i jest wykonane z tworzywa sztucznego. Dyski frisbee, które wykorzystywane są w różnych celach przez co różnią się od siebie rozmiarem, ciężarem, twardością materiału oraz parametrami, które wpływają na zachowanie się talerza w locie. Frisbee może przelecieć nawet kilkaset metrów, a jego lot możliwy jest dzięki wytwarzaniu siły nośnej, która powstaje przez różnicę ciśnienia powietrza nad i pod dyskiem. Dodatkowo ruch obrotowy stabilizuje lot.
Frisbee wykorzystuje się w sporcie i rekreacji. Wymyślono kilka zabaw, które polegają na rzucaniu i łapaniu dysku. Jedną z odmian tego sportu jest dogfrisbee, w którym człowiek rzuca dysk, a pies musi go złapać.
Typowe frisbee ma kształt talerza średnicy ok. 20–25 cm i jest wykonane z tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowań frisbee mogą się znacznie różnić rozmiarem, ciężarem, twardością materiału i innymi parametrami, które wpływają na zachowanie się frisbee w locie.
Psie frisbee
Dyski dla psów różnią się od tych używanych w ludzkim sporcie. Są lżejsze i bardziej plastyczne. Również ich rozmiar można dopasować do wielkości psa. W dogfrisbee należy używać dysków przeznaczonych wyłącznie dla psów, ponieważ te przeznaczone dla ludzi są twardsze i cięższe przez co mogą spowodować zranienia psiego pyska i zniechęcić go do łapania talerza. Psie dyski są także bardziej odporne na uszkodzenia oraz nie pękają, a ich parametry lotne wcale nie są gorsze od dysków przeznaczonych dla ludzi.
W dogfrisbee najczęściej używa się następujących modeli:
Większość z wymienionych dysków można kupić w mniejszych rozmiarach przeznaczonych dla młodych psów i drobniejszych ras. Średnice takich dysków wahają się w granicach 17 cm, gdzie standard ma ok. 23 cm. Mniejsze dyski są także lżejsze ok. 70 g. Dla miniaturek można kupić mini dyski o średnicy mniej więcej piłki tenisowej. Jednak specjalista od dogfrisbee Dariusz Radomski nie poleca używania dysków o mniejszej średnicy. Uważa, że małe psy odpowiednio zmotywowane, radzą sobie z dyskami standardowymi, natomiast małymi dyskami trudno się rzuca, trudno też psu schwytać taki dysk, bo błyskawicznie opada.
Do nauki frisbee wykorzystuje się tzw. szmaciane, ogólnodostępne dyski, które nadają się do rzucania rollerów i szarpania się z psem.
Dyski do dogfrisbee można kupić w specjalnych sklepach internetowych lub podczas zawodów.
ŹRÓDŁA: Joanna Klecha, Frisbee, www.dogandsport.pl;
konsultacja merytoryczna: Dariusz Radomski.