Latająca piłka

Na świecie żyje wiele psów, które dadzą się zabić za możliwość ganiania piłeczki. Flyball to wymarzona dyscyplina właśnie dla takich czworonogów. Do tego jest to sport drużynowy, a więc zabawę pies dzieli z właścicielem.

Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Jest „latający talerz” i jest „latająca piłka”, bo tak właśnie tłumaczy się słowo „flyball” określają jedyną drużynowo rozgrywaną psią dyscypliną sportową. Flyball określa się mianem psiej sztafety. W wyścigu biorą udział dwie drużyny jednocześnie, ustawione są na sąsiednich torach. Zespoły składają się od 4 do maksymalnie 6 psów wraz z przewodnikami (2 psy są rezerwowe). Do składu drużyny wchodzi także osoba ładująca piłki do maszyny (ładowacz), coach i ewentualnie dwójka pomocników do zbierania porozrzucanych piłek czy poprawiania przeszkód.

Zasady

Flyball rozgrywa się na dwóch torach o długości ok. 16 m ustawionych równolegle, gdzie rywalizują ze sobą dwie drużyny, zwykle złożone z czterech psów wraz z ich przewodnikami. Każdy pies musi przeskoczyć przez cztery płotki, dobiec do specjalnej maszyny wyrzucającej piłki, uderzyć łapami do ściankę uwalniającą piłeczkę, złapać ją i trzymając ją w psyku ponowienie pokonując płotki wrócić do przewodnika (który przez cały czas pozostaje poza linią startu-mety). Gdy powracający pies minie linię mety, kolejny pies może ją przekroczyć by wbiec na tor. Zwycięzcą zostaje drużyna, która pokona tor bez błędów, w najszybszym czasie.Wysokość płotków zależy od wysokości w kłębie najmniejszego psa w drużynie.

Wyrzutnia piłek

Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska
Flyball pochodzi z Kalifornii, a został zainspirowany pomysłem Herberta Wagnera, który w latach 70. wynalazł wyrzutnię piłek tenisowych. Kiedyś na zawodach psy naciskały specjalną dźwignię, która uwalniała piłeczkę, obecnie używa się maszyn w kształcie skrzyni, gdzie pedałem uwalniającym piłkę jest cała ściana, ustawiona pod pewnym kątem. Takie ustawienie pod dużym kątem w stosunku do podłoża powoduje duże obciążenie stawów przednich łap, dlatego psy uczy się dobiegać do maszyny pod kątem i wybijać piłkę wskakując na maszynę wszystkimi czterema łapami. Psy mają różne tendencje do skręcania, dlatego wyrzutnie przygotowane są dla psów prawo- i lewoskrętnych.

Rekordy i emocje

Flyball jest najgłośniejszą i najbardziej emocjonującą psią dyscypliną sportową. Tu liczą się emocje, precyzja i prędkość. Gra toczy się o ułamki sekund! Dlatego drużyna musi pracować na najwyższych obrotach, być idealnie zgrana. Oglądanie takiego wyścigu odbywa się w szale głośnego dopingu przewodników, widzów i szczekania psów.

 

ŹRÓDŁA: Aleksanda Cherek, Pies, pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru, Warszawa, 2011; Karin Wimmer-Kieckbusch, Wolny czas z psem, Warszawa, 1997; Pies. Wszystko o pielęgnacji, zdrowiu, żywieniu, wychowaniu i tresurze, Multico; Flyball, to sport kynologiczny o prawdziwie zespołowym charakterze, http://www.latajacepsy.pl; Urszula Charytonik, Sztafeta psów, „Mój Pies”,2005, nr 3(162), s.34; konsultacja merytoryczna: Dariusz Radomski.