Kwasy tłuszczowe omega- 6 i omega-3 w diecie psa

Często pada pytanie, o co chodzi z tymi kwasami i czy psom rzeczywiście są niezbędne różne kwasy tłuszczowe.  Odpowiedź jest prosta: tak, są niezbędne i pełnią różne funkcje w organizmie zwierzęcia.

Źródło: pixabay.com

Rola kwasów NNKT

Kwasy nazywane niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT) są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć. Dlatego trzeba je dostarczać z pokarmem lub suplementować.  Warto pamiętać o obydwu kwasach, ponieważ rola kwasów omega-3 i omega 6 jest inna. 

W przypadku kwasów omega-6 pełni on rolę swoistego uszczelniacza skóry, wspiera regenerację naskórka, przyspiesza gojenie się ran. Niedobór tego kwasu może powodować łuszczenie się naskórka.  Warto rozważyć stosowanie odpowiednich preparatów dla psa np. w okresie linienia, aby wspomóc kondycję skóry.

Z kolei związkiem wyjściowym dla kwasów z szeregu n-3 jest kwas alfalinolenowy. Z niego w trakcie przemian w organizmie powstają kwasy tzw. EPA i DHA.  Dużą ilość DHA zaobserwowano w mózgu, siatkówce oka, stąd wydaje się niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego oraz funkcjonowania zmysłu wzroku. Badania również potwierdzają, iż jego obecność jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu.  Nie zapominajmy o znaczącej roli EPA i DHA w okresie karmienia i rozwoju szczeniąt, czy też o podawaniu go starzejącym się zwierzętom. Dzięki temu poprawiają się ich funkcje poznawcze i układ nerwowy funkcjonuje w sposób prawidłowy.

Duża rola kwasów omega-3 wiąże się także z ich właściwościami przeciwzapalnymi.  Dzięki zażywaniu odpowiedniej dawki terapeutycznej można zmniejszyć objawy kulawizny u psów, jak również dzięki zmniejszaniu stanu zapalnego zmniejszać poziom bólu. Szczególnie zalecany jest on przy przewlekłych zespołach bólowych stawów, ważny również jest w różnego rodzaju kontuzjach, np. u psów sportowych.  

Przy podawaniu kwasów omega-3 i omega-6 ważny jest również stosunek obydwu do siebie – zazwyczaj powinien wynosić 4:1 (niektóre źródła podają 5:1).

 

Gdzie znajdują się NNKT?

Źródłem kwasów omega-6 są m.in. oleje roślinne: olej rzepakowy czy słonecznikowy, kiełki pszenicy, tłuszcz z kurczaka, olej z wiesiołka czy ogórecznika.

Z kolei źródłem kwasów omega-3 są olej z ryb, olej lniany, tran czy algi. Uwaga: olej z ryb i tran to różne produkty. Olej z ryb pozyskiwany jest z mięśni ryb, podczas gdy tran jest pozyskiwany z ich wątroby. W tranie znajdują się witamina D i A, które można przedawkować. Dlatego warto sprawdzić, ile jest tych witamin zawartych np. w karmie gotowej. Jeśli macie wątpliwości, zapytajcie lekarza lub dietetyka.

 

Podsumowanie

Zapewnienie odpowiedniego poziomu NNKT jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz działa pomocniczo w wielu schorzeniach. W zależności od tego, czy podajemy je profilaktycznie czy też leczniczo warto ustalić prawidłowe dawkowanie w konsultacji ze specjalistą żywienia. Dzięki temu nasz pies czy kot będzie się lepiej rozwijał oraz funkcjonował na każdym etapie życia.


WIĘCEJ O ODŻYWIANIU PSA SZUKAJ W NASZEJ KOOCHNI >>>




Bożena Wróblewska

Hodowca psów, psycholog, udziela porad z różnych obszarów właścicielom zwierząt – specjalizuje się w psychologii zachowań, doborze psa do profilu właściciela  oraz diecie psa.  Właściciel marki karm bezzbożowych super premium My Lovely Dog, prowadzi sklep z akcesoriami i karmą niezbędną dla każdego właściciela www.mylovelydog.pl