Kulawizna u psów i kotów - leczenie kulawizny

Mówi się, że zwierzę to najlepszy przyjaciel każdego człowieka. Niestety wraz z wiekiem zwierzęta mają coraz większą tendencję do zapadania na choroby. Widok cierpienia zwierzęcia sprawia, że właściciele szukają przyczyn i doszukują się objawów poszczególnych chorób. 

Jedną z nich jest kulawizna u psów i kotów. Jakie objawy ma ta przypadłość? Jak wygląda leczenie kulawizny u psów i kotów?

Przyczyny kulawizny u psów i kotów

Choroby zwyrodnieniowe stawów dotyczą zarówno psów, jak i kotów. Niestety większość z nich nie jest szybko diagnozowana. Szacuje się, że powyżej 12. roku życia choroba stawów może dotknąć nawet 90% zwierząt! Choroby zwyrodnieniowe stawów najczęściej nie uwidaczniają się od razu, ponieważ jest to związane ze stosunkowo wysoką zwinnością zwierząt oraz wyższą tolerancją na wszelkie procesy patogenetyczne w organizmie. Zanim jednak przejdziemy do objawów i sposobów leczenia tej przypadłości, weźmy pod uwagę to, co powoduje kulawiznę. Kulawizna wśród zwierząt może mieć zarówno charakter ostry, jak i przewlekły. Posta ostra może być związana z nagłym początkiem. Wśród przyczyn wymienia się wiek starczy zwierzaka oraz brak mazi stawowej, a także złamania kości, pęknięcia torebki stawowej, czy też zranienie kończyny. Wśród przyczyn kulawizny wymienia się ponadto:

  • Stany zapalne,
  • choroby nowotworowe,
  • nieprawidłowe żywienie pupila,
  • podłoże genetyczne.

Objawy kulawizny u psów i kotów

Niestety objawy kulawizny wśród psów i kotów nie zawsze są oczywiste. Zwierzęta doskonale maskują ból i kryją się ze swoją chorobą. Należy więc dokładnie obserwować sposób poruszania si zwierzęcia. Sygnałem ostrzegawczym może być znaczący spadek aktywności zarówno wśród psów, jak i kotów. W wyniku choroby nie są one już tak chętnie do skoków oraz polowania, czy zabaw. W wielu przypadkach spadek aktywności właściciele usprawiedliwiają wiekiem, jednak może być to mylne przekonanie, które doprowadzi do poważnych zaburzeń aparatu ruchu zwierzęcia. Objawem może być tutaj sztywność ruchów, kulawienie, polegiwanie, dłuższe drzemki i unikanie pieszczot. W razie jakichkolwiek wątpliwości właściciel powinien od razu skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Leczenie kulawizny u psów i kotów

Lekarz weterynarii dokona badania zwierzęcia w celu wykluczenia innych chorób. Konieczne mogą okazać się zarówno badania krwi, jak i testy. W celu zdiagnozowania choroby stawów lekarz dokładnie omaca kończyny oraz w wielu przypadkach zleci wykonanie zdjęć RTG. W celu minimalizacji bólu zwierzęciu przepisywane są najczęściej leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Po zakończeniu terapii stosuje się chondroprotetyki, dzięki którym możliwa jest szybka regeneracja uszkodzonych tkanek. Wspomagają one zarówno odbudowę, jak i regenerację stawów. Leki należy stosować wyłącznie z zaleceniami lekarza weterynarii. Nie należy podawać preparatów, które pochodzą z innego źródła, gdyż może być to niebezpieczne dla zdrowia i życia zwierzęcia! Wśród kotów nieodpowiednie leki mogą powodować poważne zatrucia, a nawet uszkodzenia wątroby.