Ktoś krzywdzi psa - co możesz zrobić?

Choć trudno się z tym pogodzić, niektórzy ludzie krzywdzą zwierzęta. Na szczęście jest prawo, które chroni te najsłabsze, bo nie mające głosu istoty - Ustawa o ochronie zwierząt. Może się na nią powołać każdy, kto widzi, że psiakowi dzieje się krzywda. Jak skutecznie pomóc jednemu z braci mniejszych

Źródło: Shutterstock

W mediach społecznościowych widzisz czasem apele o pomoc i zdjęcia właścicieli źle traktujących psy, które udostępniają tysiące ludzi. Ale czy tak naprawdę to pomaga biednemu psiakowi? Chyba nie… a dodatkowo może zaszkodzić osobie, która udostępnia takie zdjęcie - sprawcę przestępstwa chroni bowiem prawo o ochronie wizerunku. Zachęcam, żeby działać naprawdę, a nie tylko wirtualnie. Zobacz, co możesz zrobić, żeby Twoja pomoc przyniosła skutki - uratowała psa.


Po pierwsze - spróbuj porozmawiać z właścicielem
 

Chociaż jest to trudne, bo ciężko Ci sobie wyobrazić, że można źle traktować zwierzę - postaraj się nie osądzać tej osoby. Z taką postawą znacznie łatwiej będzie Ci spokojnie porozmawiać z właścicielem zwierzaka. Jeśli będziesz wzburzony, wściekły i agresywny, sytuacja może się tylko zaognić. Zapytaj czy coś się stało niedobrego, czy możesz jakoś pomóc przy pupilu, np. wyprowadzić go czasem na spacer albo pobawić się z nim. Możesz opowiedzieć o jakiejś przykładowej, podobnej sytuacji u znajomych lub w rodzinie, która dobrze się skończyła. Może okazać się, że dana osoba nie radzi sobie z psiakiem albo nie wie, że jest jakieś proste wyjście z kłopotów i że są osoby, które chętnie jej pomogą.

Po drugie - skontaktuj się z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami

Jeśli rozmowa nie przyniosła żadnych pozytywnych skutków albo nie ma możliwości w ogóle skontaktować się z właścicielem psa, napisz, zadzwoń albo wybierz się osobiście do najbliższego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Przygotuj opis zdarzenia według 3 punktów “co, gdzie, kiedy”, to znacznie ułatwi przyjęcie zgłoszenia. Listę wszystkich 81 oddziałów TOZ znajdziesz pod tym linkiem: http://toz.pl/oddzialy.php


Po trzecie - zgłoś sprawę służbom mundurowym


Czasem potrzebna jest natychmiastowa reakcja, bo zwierzęciu może grozić nawet utrata życia. Wtedy zgłoś sprawę policji albo funkcjonariuszom straży miejskiej, w której jest nawet specjalna jednostka Eko Patrol. Służby mundurowe zgodnie z przepisami mają obowiązek przyjąć takie zgłoszenie (powołaj się na Art. 6 Ustawy o ochronie zwierząt i Art. 1. pkt 2 ust. 4 Ustawy o Policji). Pamiętaj, że telefoniczne zawiadomienia traktowane są jako anonimowe, dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że służby zajmą się sprawą, skieruj się na komendę albo do patrolu policyjnego lub straży miejskiej. Zawiadomienie o przestępstwie, jakim jest znęcanie się nad zwierzętami, możesz zgłosić też pisemnie bezpośrednio do prokuratury (wówczas musisz znać imię i nazwisko sprawcy oraz podać dane ewentualnych świadków zdarzenia). Jeśli zwierzak zgodnie z prawem zostanie odebrany właścicielowi, możesz w ten sposób uratować mu życie.