Kto może latać za frisbee?

Dogfrisbee może trenować w zasadzie każdy z każdym psem, który jest zdrowy (nie ma dysplazji czy chorób serca), szczupły i kocha aportować. Także każdy właściciel, który chce poświęcić odrobinę czasu i wysiłku znajdzie tu przestrzeń dla siebie.

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

W treningu dogfrisbee (podobnie jak w innych sportach) należy dbać o bezpieczeństwo psa. Przed treningiem należy czworonoga rozgrzać i nie dopuścić do przetrenowania. Ćwicząc dogfirsbee należy uważać na szczenięta, z którymi nie wolno ćwiczyć zaawansowanych ewolucji! Fatalne przygotowanie do ćwiczeń i brak rozwagi może doprowadzić do kontuzji czworonoga.

W dogfrisbee doskonale odnajdują się rasy o proporcjonalnych, atletycznych i lekkich sylwetkach, inteligentne, podatne na szkolenie, niezwykle energiczne i bardzo przywiązane do człowieka, dlatego świetnie radzą sobie border collie, owczarki belgijskie, owczarki australijskie, kelpie, owczarki szkockie collie, bearded collie, boksery, dobermany, whippety, niektóre rasy psów myśliwskich, a wśród małych ras królują teriery. W łapaniu talerza nie gorzej radzą sobie mieszańce i kundelki, które bardzo często widać na zawodach wśród licznych borderów.

Zawodowo dogfrisbee nie należy ćwiczyć z rasami ciężkimi (molosami) lub o stromym kątowniu kończyn (jak u chow chow), taka budowa stawów upośledza aparat ruchu psa, który nie jest przystosowany do biegów i skoków. Zmuszanie takich psów do takiego wymagającego treningu może narazić je na wiele kontuzji.ŹRÓDŁA: Konsultacja merytoryczna: Dariusz Radomski;