Krzyczysz na psa? Popełniasz błąd!

To może zdarzyć się każdemu właścicielowi psa. Wracamy do domu po pracy i odkrywamy, iż nasz pies bardzo nabałaganił. Nasz pupil budzi się też niejednokrotnie w ciągu nocy, ponieważ szczeka na koty. Skacze na ludzi, za każdym razem, kiedy są w twoim pobliżu. Często zdarza się, iż w takich przypadkach krzyczymy na własnego pupila, bo myślimy, że dzięki temu skutecznie go zniechęcimy do nieodpowiedniego zachowania. Problem polega jednakże na tym, iż poprzez krzyk niczego nie nauczymy pupila. Ponadto, może to wywoływać u niego ciągnące się latami kłopoty behawioralne. Istnieją lepsze metody do tresury psów, aniżeli karcenie i krzyk.  

Źródło: pixabay.com

Co czuje pies gdy na niego krzyczymy?

Kiedy krzyczymy na pupila, wyrządzamy mu dużą krzywdę i sprawiamy, iż czuje się on niezbyt pewnie: rozwijamy w nim poczucie frustracji, strachu i zachowania agresywne. Pies boi się, iż to co zrobi, nie będzie zaakceptowane przez przywódcę stada i wzbrania się jak może przed choćby niewielkim szkoleniem. Jedyną w pełni skuteczną metodą na poczet eliminacji niepożądanego zachowania, będzie zignorowanie i zamiana wyłącznie na te, które są oczekiwane. Przykładowo, jeśli pies skoczy na nas, kiedy wrócimy do naszego domu, nie reagujmy na to krzykiem, zaś zignorujmy to zupełnie i dopiero wtedy, kiedy postawi na ziemi cztery łapy, nagródźmy go smakołykiem czy też drapaniem. Dzięki temu nagradzamy, to co jest właściwe i wzmacniamy pożądane zachwiania. Jeśli wykażemy choć trochę dobrej woli, krzyki i kary okażą się być po prostu niepotrzebne. 

Czy krzyczenie na psa jest skuteczną metodą wychowania?

Ludzie krzyczą na ogół wtedy, kiedy są zupełnie bezradni i nie mają pomysłów na zażegnanie w spokojny sposób sporu. O ile podczas międzyludzkich kłótni, krzyk może przynieść jakieś efekty, o tyle podnoszenie głosu na czworonoga, zupełnie mija się z celem. Dlaczego tak jest? Z uwagi na to, iż psy nie rozumieją w ogóle mowy ludzkiej. Zatem, kiedy pupil zauważy, że krzyczymy nabierze dystansu i się wystraszy.  

Czy warto krzyczeć na psa?

Z uwagi na to, iż nasi pupile nie rozumieją języka, w którym się porozumiewamy, nie mają pojęcia, co do nich wykrzykujemy. Takie karcenie będzie przyczyną zdezorientowania u psa, gdyż on nie będzie miał pojęcia, co musi zrobić, celem uniknięcia naszego gniewu. Krzyczenie na czworonoga nie ma zatem większego sensu. 

Lepszą metodą na wytresowanie psa będzie nauczenie go zachowań, których od niego się wymaga. Przykładowo, jeżeli pupil uwielbia grzebać w śmieciach, kiedy nie ma nas w mieszkaniu, to wychodząc z domu ustawmy śmietnik poza jego zasięgiem. Kiedy wrócimy, powinniśmy nagrodzić naszego pupila za to, iż tym razem nie zrobił bałaganu. 

Jakie metody szkolenia psa powinniśmy stosować?

Podczas szkolenia psa, powinno się stosować przede wszystkim metody pozytywne. Oznacza to po prostu, iż w czasie szkolenia nagradzamy pupila za odpowiednie zachowania i motywujemy go do wykonywania zadań w wybrany sposób. Nie jest zalecane karcenie psów z użyciem technik, które powodują u nich lęk, chociażby bicie, krzyk, czy stosowanie obroży elektrycznej. 

W czasie tresury, nie powinno się jednakże wykluczać tak zwanego karania ujemnego, które polega w dużej mierze na odbieraniu czworonogowi przyjemności, która odczuwana jest w czasie wybranego zachowania i zniechęcaniu go do takiego właśnie postępowania, chociażby wyprowadzenie go za bramę, kiedy on próbuje skakać na naszych gości. Inna skuteczna metoda to ignorowanie, inaczej mówiąc sprawienie, iż pies nie będzie mieć korzyści z własnego zachowania, przykładowo kiedy poprzez drapanie drzwi spróbuję wymusić pójście na spacer. W takiej chwili należy go zignorować, prowadząc stopniowo do zaniknięcia takiego typu zachowania. 

Gratyfikacja - ustalmy, co najbardziej ucieszy naszego czworonoga 

Od czego powinniśmy zacząć szkolenie czworonoga? Najlepiej jest używać metody, która opiera się na nagrodzie, zatem na samym początku trzeba ustalić, co najbardziej cieszy psa. Dla jednego najbardziej adekwatną nagrodę stanowić będzie przysmak, dla innego zaś zabawka do lizania albo gryzak, a dla jeszcze innego - pochwały słowne, przytulanie i pieszczoty. Warto więc dowiedzieć się wcześniej, co się najlepiej sprawdzi w wypadku naszego psa, i zaopatrzeć się w gadżety, które pupil lubi i na które zwykle dobrze reaguje. Dzięki temu zyskamy pewność, iż szkolenie sprawi mu radość. 

Właściwa motywacja jest podstawą budowania prawidłowej relacji z czworonogiem 

W czasie szkolenia warto będzie pamiętać przede wszystkim o tym, aby nasz pupil był właściwie zmotywowany do wykonania zleconych mu zadań. W przeciwnym razie trening nie przyniesie zaplanowanych wcześniej efektów. Jeśli widzimy przykładowo, iż jedzenie dla psa ma niewielką wartość, to właściwym rozwiązaniem może być zabranie mu ciągłego dostępu do miski z karmą i wprowadzenie szkolenia polegającego w dużej mierze na zdobywaniu karmy. Tego rodzaju triki sprawią, iż po pewnym czasie wzrośnie motywacja czworonoga do pozyskania pożywienia. Jeżeli zaś pies nie zamierza bawić się udostępnionymi mu zabawkami, warto jest wybrać w takim przypadku jedną spośród nich - taką, która jest normalnie dla niego niedostępna - i udostępnić mu ją na niedługo czas. Dzięki temu możemy zbudować właściwą motywację u swojego pupila. 

Stopniowanie rozpraszania 

Kolejną częścią odpowiednio przeprowadzonego szkolenia psa, winno być dokonanie wyboru właściwego miejsca na poczet pierwszych treningów. Najlepiej wybrać taką lokalizację, która nie zawiera nazbyt dużej ilości rozpraszacze, chociażby mieszkanie pod nieobecność zwierzaków czy też pozostałych domowników. Z czasem musimy oczywiście zmienić wybraną na początku lokalizację i stopniowo utrudniać zadanie czworonogowi - mogą to być chociażby miejsca znajdujące się obok domu, które pies doskonale zna, ale w których nie ma także żadnych czynników o charakterze rozpraszającym. Następnie, możemy przenosić w sposób stopniowy treningi w coraz to trudniejsze obszary, jak na przykład na bardzo spokojny parking pod naszym blokiem, na trawnik znajdujący się przy chodniku, na którym gromadzi się sporo przechodniów, aż do pobliskiego przystanku autobusowego, na którym na czworonoga czeka naprawdę sporo różnych rozpraszaczy. 

Zacznijmy od łatwych ćwiczeń 

Kolejną bardzo istotna kwestią, będą typy ćwiczeń, które wykonuje się wraz z czworonogiem. Miejmy na uwadze, żeby na samym początku były to łatwe, a zarazem przyjemne zadania, które nasz zwierzak będzie wykonywał z chęcią. Mogą to być ćwiczenia typu skupianie uwagi, reagowanie na własne imię, czy też przywoływanie. One z pewnością sprawią mu sporą radość, a przy okazji będą motywacja do kolejnych treningów. 

Miejmy za każdym razem na uwadze, iż dostosowanie się do wyżej opisanych zasad w czasie szkolenia psa, pozwoli nam na prostsze i szybsze osiąganie wymarzonych efektów. Zadbajmy przy tym o właściwą motywację, odpowiednio wybrane ćwiczenia, jak i sposób w jaki nagradzamy czworonoga. Dzięki temu wspólnie przeprowadzane treningu, staną się świetną zabawą i pretekstem do wzmacniania łączącej nas z psem więzi.