Koty w Chartwell House

Sir Winston Churchill kojarzy się Polakom przeważnie z polityką i drugą wojną światową. Niewiele osób wie o tym, że słynny brytyjski polityk i laureat literackiej Nagrody Nobla uwielbiał koty, które towarzyszyły mu w codziennym życiu. Życzeniem Churchilla było, aby po jego śmierci właściciele jego rodzinnej rezydencji Chartwell House w Kent opiekowali się przynajmniej jednym mruczkiem. Oczywiście prośbę tą spełniono.

Rezydencja Sir Winstona Churchilla Chartwell House Rezydencja Sir Winstona Churchilla Chartwell House Źródło: Wikipedia

W efekcie koty zamieszkują Chartwell House nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Jednym z ulubionych mruczków Sir Winstona Churchilla był Jock, którego brytyjski premier otrzymał od jednego ze swoich sekretarzy Sir Johna Colville'a w prezencie na 88 urodziny. Sympatyczny kot towarzyszył Churchillowi w wielu spotkaniach, a nawet siadał przy stole, gdy Sir Winston spożywał obiad. Poza tym sporo czasu spędzał na spacerach w pobliskim ogrodzie. Po śmierci brytyjskiego premiera, jego żona postanowiła przekazać rezydencję brytyjskiej organizacji National Trust zajmującej się ochroną zabytków położonych na terenie Wielkiej Brytanii. Nowi właściciele uszanowali wolę Sir Winstona Churchilla i przez cały czas opiekowali się przynajmniej jednym kotem, który mógł liczyć na schronienie na terenie Chartwell House.

Niedawno do rezydencji wprowadził się nowy mruczek o imieniu Jock VI i zastąpił swojego poprzednika Jocka V, który przeniósł się do Szkocji z poprzednim opiekunem i zarządcą rezydencji z ramienia National Trust. Jock VI nie skończył jeszcze roku, ale już udało mu się zyskać sympatię pracowników i turystów odwiedzających Chartwell House. Młody kotek został uratowany przez wolontariuszy pracujących dla Croydon Animal Samaritans, a obecnie osobą odpowiedzialną za opiekę nad nim jest zarządzająca rezydencją Katherine Barnett. Jock VI lubi ucinać sobie popołudniowe drzemki, wylegiwać się na perskich dywanach oraz jeść tuńczyka. Turyści mogą zobaczyć go podczas odwiedzin w Chartwell House. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia rezydencji Sir Winstona Churchilla można znaleźć na stronie internetowej dostępnej pod adresem http://www.nationaltrust.org.uk/chartwell/.

 

Źródło: DailyMail.co.uk, BBC, The Telegraph, The Independent