Koty towarzyszą ludziom od prawie 6000 lat

Koty towarzyszą ludziom od starożytności. Podczas wykopalisk prowadzonych na terenie egipskiego miasta Hierakonpolis natrafiono na szkielet kota pochowanego na miejscowym cmentarzu. Co ciekawe, po dokładnej analizie znaleziska okazało się, że mruczek miał złamaną kość, która zrosła się dzięki odpowiedniemu leczeniu. Jak ustalono szkielet pochodzi z około 3700 roku przed naszą erą. Oznacza to, że już w tym okresie ludzie opiekowali się czworonogami.

Źródło: http://interactive.archaeology.org/

Dotyczas sądzono, że koty zostały udomowione w Egipcie w drugim tysiącleciu przed naszą erą. Tymczasem najnowsze odkrycie zaprzecza przyjmowanej do niedawna hipotezie. Z kolei na terenie Azji we wsi Quanhucun w chińskiej prowincji Shaanxi znaleziono w grobach koty, które zostały pochowane 5300 lat temu. Dowodzi to tego, że Chińczycy udomowili mruczki ledwie kilkaset lat później niż Egipcjanie. Co ciekawe, w Hierakonpolis oprócz kotów odkryto także groby hipopotamów, słoni, pawianów i innych egzotycznych zwierząt. Archeolodzy uważają, że zwierzęta pochowane na miejscowym cmentarzu należały do lokalnej elity. Tylko najbogatsi mieszkańcy Hierakonpolis mogli pozwolić sobie na hodowanie egzotycznych pupili.

Miasto Hierakonpolis zostało założone około roku 4000 p.n.e. w dolinie Nilu i znane było także pod nazwą Nechen. W okresie predynastycznym i częściowo także wczesnodynastycznym pełniło rolę politycznej stolicy i było jednym z głównych ośrodków religijnych na terenie Górnego Egiptu. Koty w starożytnym Egipcie uważane były za symbol wdzięku. Określano je najczęściej słowem „mau”. Pod postaciami kotów przedstawiane były także dwie egipskie boginie Bastet i Mafdet. Współczesne mruczki łączy ze starożytnymi wspólne pochodzenie. Na podstawie badań DNA naukowcy potwierdzili, że większość obecnie żyjących udomowionych kotów wywodzi się od wspólnego przodka zamieszkującego w starożytności obszar północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

 

Źródło: Archaeology.org, DailyMail.co.uk