Koty pomagają kobietom osadzonym w więzieniu

Mruczki wielokrotnie pomogły różnym ludziom w pokonaniu poważnych życiowych problemów. Coraz częściej wykorzystuje się je także w programach terapeutycznych skierowanych nie tylko do osób chorych czy samotnych, ale także więźniów osadzonych w zakładach karnych zlokalizowanych głównie na terenie Stanów Zjednoczonych.

Źródło: “Jail Dogs of 1C” at Facebook

Niedawno uruchomiono program resocjalizacji kobiet przebywających w więzieniu położonym w hrabstwie Gwinnett w stanie Georgia. Wzięły w nim udział bezdomne mruczki uratowane przez pracowników Gwinnett County Animal Control. Dzięki temu zyskały tymczasową opiekę, a kobiety osadzone w więzieniu możliwość oderwania się od przykrej codzienności. Codzienne zajęcia z mruczkami zapewniły im namiastkę wolności. Ponadto dzięki opiece nad kociakami szybciej mija im czas. Sympatyczne czworonogi wpływają także korzystnie na samopoczucie osadzonych w więzieniu kobiet pozwalając im przynajmniej częściowo zaspokoić instynkt opiekuńczy. Niestety zwierzęta nie mogą spędzić całego życia w zakładzie karnym. Dlatego na stronie internetowej organizacji działającej na rzecz zwierząt w Georgii o nazwie Society of Humane Friends of Georgia http://www.sohfga.com/ można przeglądać profile bezdomnych psów i kotów, a także wypełnić wniosek umożliwiający ich adopcję. Z kolei w popularnym serwisie internetowym YouTube pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=PozjslLmzJc udostępniony został film przedstawiający mruczki bawiące się z osadzonymi kobietami w zakładzie karnym w Georgii.

Dotychczas w wielu podobnych programach przeprowadzanych na terenie całych Stanów Zjednoczonych uczestniczyły głównie psy. Pomagały one przede wszystkim w resocjalizacji tych więźniów, którzy posiadali niższe wyroki. Aczkolwiek szansę opieki nad zwierzętami w nagrodę za dobre sprawowanie otrzymywali niejednokrotnie także osadzeni odbywający kary pozbawienia wolności przez okres wielu lat. Niektórym pozwolono nawet opiekować się czworonogami w celach w ciągu całej doby.

Zdaniem psychologów kontakt ze zwierzętami ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie oraz ułatwia resocjalizację osób osadzonych w jednostkach penitencjarnych. Dzięki opiece nad czworonogami więźniowie uczą się odpowiedzialności, w mniejszym stopniu odczuwają samotność oraz wykazują większą motywację do walki ze słabościami charakteru. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie koty i psy wykorzystuje się także do terapii osób przebywających w szpitalach, domach starców oraz ludzi, którzy byli świadkami lub uczestnikami tragicznych wydarzeń.

 

Źródło: LifeWithCats.tv