Koty o niezwykłej sierści

Sierść to jeden z najważniejszych znaków rozpoznawczych każdego kota. Rasy różnią się nie tylko jej kolorami, ale także rodzajem i grubością włosa. Chociaż wiele kocich futerek ma ten sam, przyjemny w dotyku i miękki charakter, istnieją koty o sierści, z grubsza mówiąc, niecodziennej.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Kędzierzawa i delikatna

Kędzierzawe koty szorstkowłose są dość rzadką rasą. Jej powstanie wiąże się z narodzinami w Stanach Zjednoczonych biało-rudego Adama o skąpym futerku. Kocurek miał wokół wąsów… piękne loki. Wieść o niezwykłej urody kocie szybko się rozeszła. Adam stał się protoplastą rasy, która została oficjalnie uznana w 1967 roku.

Amerykańskie koty szorstkowłose mają bardzo delikatną sierść. Wystarczy nieuwaga właściciela, nadgorliwość w pielęgnacji, a nawet mało delikatne czesanie, by ją uszkodzić. W związku z tym, koty tej rasy nie lubią zabiegów pielęgnacyjnych.

Wyjątkowej urody przedstawiciele posiadaczy tego typu sierści jest także cornish rex, który oprócz krótkiej, kędzierzawej sierści ma także duże uszy i okrągłe oczy. Protoplastą rasy jest kotek urodzony w Kornwalii. Jego rodzeństwo miało zwykłą sierść, a matka była krótkowłosą kotką. Kędzierzawy Kallibunker posiadał natomiast nie tylko malutkie kremowe loczki, ale też mocno skręcone wąsy.

Miękka sierść kotów norweskich leśnych ma dwie warstwy. Źródło: iStockphoto/Thinkstock
Gęsta i ciepła

Znane nam początki istnienia rasy, którą dziś nazywamy brytyjskim kotem krótkowłosym, sięgają czasów przed naszą erą. To Rzymianie sprowadzali do Anglii koty tej rasy, które żyły na ulicy. Choć było popularne, to nie uważano je za niezwykłe. Rozkwit rasy nastąpił po II wojnie światowej. Kota krótkowłosego skrzyżowano z kotem perskim, dzięki czemu uzyskano dużego kota o wyjątkowo pięknym, gęstym futrze.

Koty żyjące w trudnych warunkach posiadają imponujące futra. Np. kot norweski przez lata przystosowywał się do srogich zim. Posiada dwuwarstwowe futro, które doskonale chroni go przed chłodem, ale także przed wilgocią, gdyż gęste, długie włosy bardzo szybką schną.

Pręgowana

Pręgi to częsta ozdoba kociego futra. Niektóre rasy mają jednak dokładnie określoną ich ilość i długość. Koty pręgowane powinny mieć trzy pręgi wzdłuż kręgosłupa, motylkowe na ramionach, dużą pręgę na każdym boku oraz znak na czole w kształcie litery M. Wyjątkiem jest makrelowy kot pręgowany, który nie musi posiadać klasycznych znaków (występuje tylko znak na czole).

Wielobarwna

Sierść kotów rasy somalijskiej wystepuje w niemal stu kolorach na jednym tylko osobniku. Źródło: iStockphoto/Thinkstock
Dziś brytyjski kot krótkowłosy wygląda nieco inaczej niż jego przodek żyjący jeszcze przed II wojną światową. Jest to kot o niezwykle okazałym futrze - istnieje ponad 100 kolorów i jego rodzajów. Kot somalijski posiada aż 10 różnokolorowych pasm na swoim futrze, dzięki czemu wygląda naprawdę atrakcyjnie. Rasa ta została po raz pierwszy zarejestrowana dopiero w 1982 roku.

Brytyjski pręgowany kot krótkowłosy występuje w rożnych barwach, ale w USA i Anglii akceptowane są tylko kolory rudy, brązowy i srebrny, w innych krajach na świecie także niebieski i kremowy.

Szylkretowa

Futro szylkretowe to mieszanina rudości, czerni i beżu. Taka kolorystyka jest wynikiem anomalii genetycznej i występuje tylko u samic. Różne kombinacje i umiejscowienie kolorów sierści sprawiają, że każdy kot może wyglądać zupełnie inaczej.