Koty nie lubią ludzi? Oto wyniki najnowszych badań

"Koty są wredne. Koty stronią od ludzi i chadzają własnymi ścieżkami!" - koniec z tymi niechlubnymi łatkami przypinanymi naszym kociakom! Naukowcy z Oregon State University i Monmouth University w USA przeprowadzili niedawno badania, z których wynika, że koty cenią sobie kontakt z człowiekiem dużo bardziej, niż się powszechnie uważa. I to się nazywa dobra wiadomość!

Źródło: www.pixabay.com

W eksperymencie wzięły udział dwie grupy kotów: mieszkających z ludźmi i w schronisku. W każdej z nich było 19 czworonogów.

Celem badania była ocena, jak bardzo atrakcyjne i stymulujące są dla kotów różne rzeczy.

Wszystkie mruczki były odizolowane od siebie na 2,5h. Następnie miały do wyboru trzy rzeczy z różnych kategorii, tj.: jedzenie, zabawka, stymulacja zapachem i interakcja z człowiekiem.

Poziom zainteresowania każdą rzeczą był mierzony w oparciu o kolejność, w jakiej koty do nich podchodziły oraz czas, jaki przy nich spędzały.

Co się okazało?

Otóż ponad połowa kotów wybrała kontakt z człowiekiem! Nawet wtedy, gdy alternatywę stanowiło jedzenie. Koty spędzały z człowiekiem średnio 65% czasu trwania badania. W preferencjach zwierzaków występowały różnice, ale nie miały one związku z tym, czy były to koty mieszkające w schronisku czy posiadające swój kochający dom.

A to oznacza, że mamy kolejny dowód na to, że nasze mruczki nas kochają i czas utrzeć nosa wszystkim niedowiarkom, którzy widzą w nich jedynie wredne stworzenia...

  

Źródło www.naukawpolsce.pap.pl