Kot nową figurką w grze Monopoly

Monopoly to jedna z najpopularniejszych gier planszowych, która o ponad stu lat bawi ludzi w każdym wieku na całym świecie. Jej producent zamieścił na Facebooku sondaż, w którym gracze mieli możliwość wyboru kształtu nowego pionka używanego w grze. Figurka kota wyprzedziła między innymi robota, helikopter oraz gitarę, a zamieni w grze pionek w kształcie żelazka wprowadzony przez firmę Parker Brothers w 1935 roku.

Czy kot przyniesie szczęście graczom Monopoly? Czy kot przyniesie szczęście graczom Monopoly? Źródło: Shutterstock

Monopoly to gra ekonomiczna, w której celem każdego gracza jest zakup działek i nieruchomości głównie domów i hoteli oraz wypracowanie maksymalnego zysku poprzez właściwe inwestowanie. Za wejście na pole zajmowane przez nieruchomość należącą do innego gracza płaci się czynsz, którego wysokość uzależniona jest między innymi od rodzaju budynku, który znajduje się na danym polu. Aby mieć za co opłacić zobowiązania oraz podatki, a także inwestować w nieruchomości można zaciągać kredyty. Wygrywa ten kto doprowadzi do bankructwa wszystkich swoich konkurentów.

Do poruszania się po planszy służą pionki. Obecnie gracze mają do wyboru osiem rodzajów pionków przedstawiających: taczkę, pancernik, samochód wyścigowy, naparstek, but, kapelusz, psa oraz kota. Do lat pięćdziesiątych w powszechnym użyciu były także pionki w kształcie latarni, portmonetki i konia na biegunach. Przez pewien czas gracze mieli także do dyspozycji figurki sakiewki, mężczyzny na koniu, haubicy oraz żelazka. W najnowszym głosowaniu za pozostawieniem żelazka głosowało zaledwie osiem procent internautów, którzy wzięli udział w sondażu, dlatego jego miejsce zajmie kot.

Oczywiście w niektórych krajach pojawiają się także edycje specjalne gry Monopoly, w których zawodnicy mogą posługiwać się jeszcze bardziej wymyślnymi rodzajami pionków. Przykładowo w jednej z wersji gier dostępnej w Australii gracza reprezentuje miś koala. Z kolei w 1982 roku w Kanadzie na rynek trafiła gra Monopoly z pionkiem przedstawiającym bobra. Oczywiście z racji dużej popularności oprócz tradycyjnej odmiany planszowej, gra doczekała się także kilku wersji elektronicznych.

Szczegółowe informacje na temat gry można znaleźć na oficjalnej stronie jej producenta dostępnej pod adresem http://www.hasbro.com/monopoly

 

Źródło: Daily Mail, Wikipedia, Hasbro