Kot nie pije wody - Jakie są przyczyny?

To, że kot nie pije wody może mieć różne przyczyny. Koty z reguły nie piją dużej ilości wody, ponieważ ich organizmy posiadają mechanizmy pozwalające na oszczędzanie jej. Zachowanie to może mieć jednak przyczyny behawioralne lub być objawem poważniejszej dolegliwości.

Źródło: pixabay.com

W poniższym artykule przyjrzeliśmy się temu, dlaczego kot nie pije wody. Znajdą w nim Państwo informacje o tym jakie mogą być przyczyny takiego zachowania. Sprawdziliśmy także to, jakich schorzeń może to być objaw oraz jak powinno się je leczyć. Zapraszamy do zapoznania się z treścią opracowania.

Dlaczego kot nie pije wody?

Przyczyny dla których kot nie pije wody mogą być różne i często nie wymagające konsultacji z weterynarzem. Na wstępie warto zaznaczyć, że kot pobiera wodę także z innych źródeł. Ma on zdolność do czerpania wody z ciał zwierząt, którymi się żywi. Kolejnym źródłem wody będzie mokra karma. Jeśli jednak zauważymy, że kot nie pije wody, warto sprawdzić czy nie występuje jedna z opisanych poniżej przyczyn.

Zła jakość wody do picia.

Koty to wybredne zwierzęta, które unikają nieświeżego pokarmu, a więc także wody. Kot nie musi jej próbować, ponieważ dzięki wyczulonemu węchowi, szybko jest w stanie wykryć, że jakość wody jest nieodpowiednia. Przyczyny złej jakości wody dla kota mogą być różne, są to między innymi:

  • zawartość chemicznych zanieczyszczeń,
  • zapach chloru,
  • zbyt długo stojąca woda w misce.

Rozwiązaniem tego problemu jest podawanie pupilowi świeżej oraz zimnej wody. Taki zestaw koty lubią najbardziej.

Dobranie złej miski na wodę.

Kot nie pije wody z miski, która wykonana została z nieodpowiedniego materiału. Surowiec ten wpływa na smak wody, co nie podoba się naszym pupilom. Kot może także nie pić wody, jeśli miska będzie za duża, za mała lub niewłaściwego kształtu. Warto zwrócić uwagę także na to, że koty nie lubią ruszających się misek oraz takich, które wydają dźwięki.

Rywalizowanie kotów.

Przyczyną dla której kot nie pije wody może być także zastraszenie przez drugiego futrzaka, który jest w domu. W takiej sytuacji przerażony kot będzie odczuwał lęk przed podejściem do miski. Rozwiązaniem tego problemu będzie pogodzenie kotów, które warto rozpocząć od podarowania im własnych misek do picia.

Niewłaściwe położenie miski z wodą.

Kot może nie pić wody z powodu umieszczenia miski w niewłaściwym miejscu. Koty nie lubią pić w miejscu w którym jedzą, ponieważ chcą w ten sposób zapobiec zatruciu. Ponadto, kot nie przepada za piciem w miejscu, w którym ma kuwetę. 

Co zrobić, gdy kot nie pije wody?

Jeśli podane powyżej przyczyny, dla których kot nie pije wody nie będą dotyczyć naszego pupila, kolejnym krokiem będzie obserwacja. Dzięki niej stwierdzimy czy kotu nie dolegają jakieś dolegliwości zdrowotne. Warto pamiętać o tym, że kot może spożywać swoje zapotrzebowanie na wodę z mokrej karmy. Możliwe jest także to, że pije on wodę z ubikacji lub z kranu. Gdy pojawią się u nas podejrzenia, że kot nie dostarcza odpowiedniej ilości wody do organizmu, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. W dalszej części artykułu zwracamy uwagę na to, o jakich schorzeniach może świadczyć to, że kot nie pije wody.

Kot nie pije wody - czy jest odwodniony?

To, że kot nie pije wody może doprowadzić do odwodnienia. Taki stan jest bardzo groźny dla kota, dlatego też należy skontrolować pupila pod względem przyczyn tej dolegliwości oraz jej objawów. Przyczyny odwodnienia to między innymi: biegunka, wymioty, zatrucie, infekcje, niedrożność jelit, zarobaczenie, alergie i picie zbyt małej ilości wody. Warto zwrócić uwagę także na to, że osłabiony kot nie będzie miał ochoty na to, by jeść i pić.

Jak objawia się odwodnienie u kota?

Kot, który jest odwodniony na początku nie wykazuje żadnych objawów. Gdy poziom odwodnienia się zwiększa pojawiają się: 

  • suchość śluzówki jamy ustnej,
  • lepka ślina,
  • zmniejszenie elastyczności skóry,
  • zapadnięte powieki,
  • zły stan sierści i skóry,
  • posmutnienie,
  • złe samopoczucie.

Jak sprawdzić, czy kot jest odwodniony?

Aby sprawdzić czy kot jest odwodniony, wystarczy złapać go za fałd skóry na grzbiecie. Jeśli fałd szybko spadnie i naturalnie się rozprostuje, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak fałd będzie długo wracać na swoje miejsce, może to świadczyć o odwodnieniu pupila. Analizowanie objawów odwodnienia może nie dać nam 100% informacji o stanie zdrowia zwierzaka. W przypadku przypuszczeń o odwodnieniu kota, należy udać się na wizytę do weterynarza. 

Jak wygląda leczenie odwodnionego kota?

Jeśli uda nam się w porę zareagować, to co będziemy musieli wykonać, to zachęcenie kota do picia wody lub dostarczanie mu jej w inny, alternatywny sposób. W tym celu możemy:

  1. podawać kotu mokrą karmę,
  2. kupić fontannę dla kota,
  3. dolewać wodę do suchej karmy,
  4. podawać kotu mleko i wywary z mięsa,
  5. pozwalać mu na picie wody z kranu,
  6. podawać kotu kostki lodu do suchej karmy.

Jakie zagrożenia wiążą się z odwodnieniem kota?

Odwodnienie to niebezpieczny stan, który może zagrażać życiu pupila. W pierwszej fazie dochodzi do pogorszenia się jego samopoczucia, jednak w kolejnej pogarsza się jakość skóry i sierści. Następny krok to uszkodzenie narządów wewnętrznych, które może prowadzić do śmierci. Z odwodnieniem wiąże się także ryzyko wystąpienia takich dolegliwości, jak:

  • udar cieplny,
  • niewydolność nerek,
  • choroba tarczycy hipertroidalnej,
  • cukrzyca kotowa,
  • lipidoza wątrobowa.

Kot nie pije wody - co to oznacza?

Gdy kot choruje na schorzenia, takie jak np. zapalenie dolnych dróg moczowych, to że nie pije wody nie jest pierwszorzędnych objawem. Z tego powodu warto sprawdzić, czy pojawiają się inne niepokojące zachowania pupila. Poniżej zamieszczamy listę chorób i dolegliwości, przy których jednym z objawów jest to, że kot nie pije wody.

Zatwardzenie.

To, że kot nie pije wody nie jest głównym objawem zatwardzenia. Aby stwierdzić, czy nasz kot nie pije i nie je z tego powodu, należy zaobserwować czy ma on napięty brzuch, czy można wyczuć kule będące w jego układzie pokarmowym. Pozostałe objawy to: nie załatwianie się do kuwety przez około 2 dni, chodzenie w pozycji przykurczonej oraz miauczenie z powodu bólu. 

Zapalenie dolnych dróg moczowych.

Niechęć do picia to jeden z objawów zapalenia dolnych dróg moczowych. Aby zdiagnozować to schorzenie, należy jednak zwrócić uwagę na inne objawy, takie jak: problem z oddawaniem moczu, krew w moczu, posikiwanie w nietypowych dla kota miejscach, miauczenie przy oddawaniu moczu, wylizywanie okolic cewki moczowej i wymioty.

Rany po walce z innym kotem.

Kot może nie pić i nie jeść gdy stoczy walkę z innym kotem i odniesie obrażenia. Kot w takiej sytuacji jest: ogólnie apatyczny oraz agresywny przy próbie kontaktu przez człowieka. Mogą pojawić się takie objawy jak: gorączka, ropnie oraz miauczenie z powodu silnego bólu. 

Jak radzić sobie z tym, że kot nie pije wody?

To, że kot nie pije wody może być dla nas sygnałem, informującym o nieprawidłowym działaniem jego organizmu. Gdy podejrzewamy, że problem ten jest poważny i może być jednym z objawów wyżej wymienionych chorób, powinniśmy udać się do weterynarza. W przypadku niektórych dolegliwości ważna jest szybka reakcja, która pozwoli na natychmiastowe rozpoczęcie leczenia i zwalczenie problemu, gdy nie jest on jeszcze bardzo rozwinięty.