Kot na smyczy

Spacer z kotem? Czemu nie. Smycz i szelki pomogą opanować sytuacje, gdy zwierzak rwie się na dwór, a my zbyt boimy się puścić go samego.

Źródło: shutterstock

Wielu właścicieli chciałoby, aby ich koty mogły poznać świat znajdujący się za drzwiami swoich mieszkań i domów. Część z nich boi się jednak o swojego pupila całkowicie rezygnując z wypuszczania go z czterech ścian. Pewnym kompromisem może być nauczenie kota chodzenia na smyczy, tak aby jednocześnie był na dworze, ale nie mógł zbytnio oddalić się od swojego opiekuna.

Nie jest to rozwiązanie idealne i nie sprawdzi się w każdym przypadku, jednak zawsze warto spróbować jak w takiej sytuacji będzie zachowywał się nasz kot. Na Zachodzie jest to popularny sposób zapewniania rozrywki i stymulacji swoim zwierzętom. W Polsce znikomy procent właścicieli próbuje tego typu spacerów.

Jeśli chcemy, aby nasz kot potrafił chodzić na smyczy naukę warto rozpocząć już od pierwszych miesięcy jego życia. Kilkumiesięczne zwierzę będzie uczyło się bardzo chętnie i szybko, jeśli tylko będziemy postępować według następujących wskazówek. Na początku powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią obrożę lub szelki, które będą przeznaczone specjalnie dla kotów.

 Zakładanie ich powinno kończyć się pochwałą i nagrodą w postaci smakołyku. Naszym zadaniem jest przekonanie kota, że noszenie obroży jest czymś normalnym i przyjemnym. 

Dopiero kiedy możemy swobodnie założyć i zdjąć obrożę, przypinamy smycz. Początkowo powinna się ona swobodnie ciągnąć za kotem. Dopiero później przeprowadzamy pierwsze próby chodzenia przy nodze. Powinniśmy w jednej dłoni trzymać smycz, w drugiej smakołyk którym zachęcać będziemy naszego pupila do podążania za nami. Jeśli opanujemy tę technikę w domu, możemy spróbować na zewnątrz.

Kota należy wyprowadzać w miejsca ciche i spokojne, a wszystkie nowe bodźce powinny być wprowadzane stopniowo. Pamiętajmy, że jeśli nasz kot się przestraszy to czasami jedynym wysokim punktem, na który będzie mógł ucie,c jesteśmy my sami. Dlatego też dobrze dobierajmy okolicę, w której zamierzamy rozpocząć treningi. Z wychodzenia na spacer należy zrobić codzienny rytuał i stopniowo wydłużać czas przebywania na dworze. Wytrwałość i cierpliwość zostaną nagrodzone i w niedługim czasie nasz kot będzie mógł poczuć trochę wolności.