Kot na dopalaczu

Rozszyfrowując składniki karm dla kotów możemy trafić na taurynę. Wielu mniej doświadczonych miłośników kotów czyta taką informację  z przerażeniem. Ta substancja najczęściej kojarzy nam się z napojami energetyzującymi, takimi jak Red Bull, Tiger, czy Burn. Dodawanie tauryny do kociego posiłku wcale nie ma na celu wywołania nadmiernej energii u naszego czworonoga. Wręcz przeciwnie – to brak tego składnika może doprowadzić do choroby, a nawet śmierci.

Źródło: Shutterstock

Tauryna? A co to takiego
Tauryna sprzęga kwasy żółciowe zanim zostaną wydalone z wątroby i pomaga w procesie trawienia. To dzięki niej trawione są tłuszcze, a serce bije prawidłowo. Niestety dla kotów jest aminokwasem egzogennym. Oznacza to, że tauryny nie potrafią wytworzyć samodzielnie. Dlatego kot z zapałem poluje na myszy czy ptaki i nie może zostać wegetarianinem. Niedobór tauryny doprowadza do degeneracji siatkówki, a nawet do ślepoty. Brak tego aminokwasu spowodować może także choroby serca, takie jak nieuleczalne kardiomiopatie.

 Konsekwentne dostarczanie tauryny jest szczególnie istotne w przypadku kotek. Ta substancja odpowiada za płodność samicy, a później prawidłową ciążę. Bez niego może dojść do poronienia lub potomstwo urodzi się małe, osłabione, z wadami wrodzonymi, a wprzyszłości będzie narażone na choroby.

Skąd wziąć taurynę?
Podstawowym źródłem tego składnika są mięsa, ryby i owoce morza. Bogate w taurynę jest mięso indycze (200 mg/100g) i ostrygi (350mg/100g). Trzeba pamiętać, że zawartość tego aminokwasu zmniejsza obróbka, zwłaszcza gotowanie. Jeżeli dajemy kotu gotowane mięso trzeba pomyśleć o tym, jak uzupełnić składniki. Syntetyczna tauryna przyswaja się równie dobrze jak naturalna. W sklepach znajdziemy ją w rozmaitych produktach. Przede wszystkim jest składnikiem gotowych karm. Zwróćcie uwagę na zawartość. Sucha karma powinna zawierać jej przynajmniej 0,1 %, a mokra 0,2%. Jeżeli dajemy kotu gotowane mięso dobrym suplementem będą odpowiednie tabletki. Dla młodych kociąt przygotowano specjalne produkty zastępujące mleko matki. Zalecana dawka to 200-500 mg tauryny dziennie.