Kot bengalski - wszystko co musisz wiedzieć

Koty to przyjazne zwierzęta domowe, które żyją z człowiekiem na co dzień. Są niezwykle sprytne, chytre i przebiegłe, dzięki czemu mogą być doskonałymi łowcami. Pomimo tego, że są samodzielni i potrafią poradzić sobie sami w różnego rodzaju warunkach lubią przebywać w towarzystwie swoich właścicieli, kładąc się im na kolana i śpiąc razem z nimi. Szybko przyswajają się do nowych warunków i umieją zając się sobą w trakcie nieobecności domowników. 

Źródło: Designed by Freepik

Co jeszcze warto wiedzieć o tych zwinnych czworonogach? Są typem samotników, jednakże nie przeszkadza im życie wśród ludzi. Lubią poszaleć, co tyczy się zwłaszcza młodych osobników, dla których największą atrakcję stanowi drapak i dom pełen zabawek. Jedną z najpopularniejszych ras w Polsce jest kot bengalski.

Kot bengalski - charakterystyka

Kot bengalski inaczej zwany bengalem bądź leopardetą pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Powstał w wyniku skrzyżowania dwóch ras: dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. Jedną z najważniejszych cech jest jego wysokość, zwierzęta te są bowiem duże (mogą osiągać około 35cm), smukłe (od 4 do 7 kilogramów) i dobrze umięśnione. Posiadają pulchny, dosyć nisko osadzony ogon. Gruba, licznie cętkowana lub marmurkowa sierść uwidacznia ich dzikie oblicze. Ze względu na dużą grubość futra zdecydowanie lepiej znoszą zimny klimat niż koty innych ras. Mają oczy z czarną obwódką, w migdałowym kształcie. Głowa tych kotów jest szeroka, uszy małe, a poduszeczki wąsów wyraźnie zarysowane. Żadne inne rasy nie mogą pochwalić się tak błyszczącym, w odcieniach złota futrem, jak właśnie koty bengalskie.

Są niezwykle energiczne, skoczne, skłonne do różnego rodzaju zabaw nawet w podeszłym wieku. Szybko i mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Cechuje ich duża inteligencja, dlatego poszukują dla siebie intelektualnych rozrywek jak ćwiczenia zręcznościowe, nauka nowych umiejętności bądź zajęcia z elementami wspinaczki. Świetnie sprawdzi się tutaj obręcz, aportowanie zabawek czy dawanie łapy. Koty te to również dobrzy łowcy, dlatego chętnie oddają się zabawom związanym z polowaniem. Tak naprawdę, wszystko co ich otacza stanowi dla nich atrakcję.Nie lubią nudy, dlatego wylegiwanie się na słońcu jest wbrew ich zamierzeniom. Nie uśmiecha im się również ciągłe siedzenie w mieszkaniu, dlatego idealnym zakupem może okazać się kojec, w którym można przenieść swojego towarzysza i pozwolić mu na hasanie po polu, co zapewni mu poczucie wolności i beztroski. Przyzwyczajają się także do spacerów na smyczy. Po wyszaleniu się, mimo że są bardzo aktywnymi osobnikami, nawet im należy się chwila spokoju i odpoczynku. Są bardzo głośne i wydają charakterystyczne odgłosy, między innymi chrapliwy dźwięk gruchanie lub ćwierkanie. Wykorzystują je przede wszystkim w niepewnych i nowych sytuacjach. Są bardzo terytorialne i źle reagują na inne zwierzęta w pobliżu, właśnie wtedy wydają hałaśliwe dźwięki, aby spłoszyć intruza. Potrzebują towarzystwa, dlatego dobrym rozwiązaniem na pewno nie będzie zostawianie ich na długi czas w domu, gdyż podczas nieobecności mogą grasować po wszystkich kątach i szafkach swojego domu. Znane są również z tego, że uwielbiają wodę, dlatego idealnym wyjściem może stać się ogrodowy basen albo wanna napełniona wodą. Nie są podatni na choroby dziedziczne, natomiast występuje w przypadku tej rasy ryzyko chorób serca, zapalenia otrzewnej, postępującego zaniku siatkówki, a także kardiomopatii przerostowej. Nie dopuszcza się krzyżowania ich z żadną, inną rasą.

Pielęgnacja kotów tej rasy

Pielęgnacja sierści kotów bengalskich nie zajmuje zbyt wiele czasu, gdyż nie wymaga ona nadmiernego szczotkowania, dlatego też spokojnie można wykonywać tę czynność rzadziej niż raz w tygodniu. Natomiast uwielbiają być czesane, bowiem sprawia im to nie lada przyjemność. Gubią również bardzo mało sierści, dlatego też nie przysparzają swoim właścicielom dużych kłopotów ze sprzątaniem. Potrafią same o siebie zadbać. Utrzymują czystość i porządek w swoim otoczeniu, a także starają się pielęgnować własne futro. Należy corocznie kontrolować ich stan zdrowia, szczepić oraz odrobaczać, gdyż są narażone na różne pasożyty, jak pchły, roztocza, kleszcze, a także pierwotniaki atakujące układ pokarmowy. Nie stanowią one zagrożenia dla życia, jednak powodują silne biegunki wśród zarażonych. Jeśli utrzymują się one powyżej kilku dni należy natychmiastowo skontaktować się z weterynarzem i rozpocząć kurację antybiotykową.

Jak wiadomo każdy kot ma odmienne preferencje smakowe i żywieniowe. Są to jednak mięsożercy, dlatego warto dostarczać im wielu oscylujących w zakresie 41 składników odżywczych. Ich proporcje zależne są od wieku, stanu zdrowia i stylu życia zwierzęcia. Młody energiczny kot ma zdecydowanie większe zapotrzebowanie niż jego starszy zdecydowanie mniej aktywny przyjaciel. Należy pamiętać, też aby dostarczać karmę w optymalnych ilościach, aby nie prowadzić do otyłości i zapewnić idealny, zdrowy wygląd tejże rasy. Mają większe zapotrzebowanie niż inne rasy, więc także potrzebują większej ilości smakołyków, z którymi jednak nie wolno przesadzać, ponieważ może grozić im nadwaga. Wybór karmy najlepiej skonsultować z weterynarzem, gdyż on dobierze właściwy produkt odpowiadający wymaganiom i zapotrzebowaniu energetycznemu danego kota. Żyją od 10 do 16 lat.

Cena kotów bengalskich

Ze względu na to, że posiadają niespożyte nakłady energii, nie pozwalają się nudzić, a także stanowią połączenie gracji i elegancji warto w nie zainwestować, aby mieć pociechę na długie lata. Cena tych osobników waha się od 2500 do 6000 złotych. Jeśli ktoś więc chce wnieść do swojego mieszkania olbrzymiej radości, dużo śmiechu i zabaw kot bengalski będzie idealnym rozwiązaniem. Za nimi naprawdę ciężko nadążyć, jednak można być pewnym, że szybko zżyją się ze swoim właścicielem i odnajdą się w domowym gniazdku. Są idealne dla dzieci, gdyż dorównują im poziomem energii, dlatego też mogą być idealnym dla nich kompanem. Rodziny, które mają w domu małe pociechy powinny nie czekać, tylko zastanowić się nad zakupem kota bengalskiego już dziś i tym samym sprawić swoim maluchom olbrzymią frajdę.